Małe kotki: urocze, słodkie, zabawne. Jak bezpiecznie wprowadzić je do domu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Małe kotki: urocze, słodkie, zabawne. Jak bezpiecznie wprowadzić je do domu?
Zapraszamy do kociego świataFoto: Shutterstock

Kiedy są małe, są najpiękniejsze i najsłodsze: wszyscy je kochają. Jednak kiedy dorosną, potrafią narobić poważnych problemów. Jak małe kotki dobrze wprowadzić do naszego domu i się z nimi zaprzyjaźnić już za młodu, by potem nie mieć nieprzyjemności? Jak sami powinniśmy przygotować się na przyjęcie nowego kota w domu i co zrobić, by kot poczuł się u nas dobrze?

  • Mruczenie kota nie musi być oznaką, że dobrze się czuje. Kot w ten sposób sygnalizuje także stres oraz ból
  • Wprowadzenie małego kotka do domu, gdzie już jest inne zwierzę to trudna sprawa. Warto na początek zwierzęta odizolować od siebie

Najważniejszy jest spokój

– Kiedy mały kotek pojawia się w domu przede wszystkim powinniśmy zadbać, żeby miał spokój i ciszę. Dużo osób biorących kociaka do domu sprowadza gości, żeby pochwalić się kociaczkiem, nowym domownikiem. Tymczasem kot potrzebuje bardzo dużo spokoju, bo każda zmiana miejsca, to dla kociaka mega stres – mówi hodowczyni kotów syberyjskich Monika Jabłonowska.

I zwraca uwagę, że dla wielu ludzi mruczący kot, to kot, któremu jest dobrze. Okazuje się, że to nieprawda! – Kot mruczy w kilku sytuacjach: kiedy jest mu dobrze, ale także kiedy się stresuje i z bólu – tłumaczy.

– Kot lubi poznawać. Kiedy trafia do nowego domu chodzi, wącha: łapki są ugięte, tułowie opuszczone, nos przy ziemi, wąchamy, sprawdzamy. I tam, gdzie czujemy się bezpiecznie, tam zostajemy – opisuje zachowanie mruczków. – Koty bardzo lubią też różnego rodzaju kołdry, koce, nasze łóżka. Niekoniecznie natomiast piękne, nowe, specjalnie dla nich zakupione legowiska, które, czasami tak myślę, ludzie kupują po to, żeby aranżacja domu dobrze wyglądała – stwierdza.

Na początek izolacja

Ważne jest, jak maksymalnie bezkonfliktowo zapoznać ze sobą nowego kotka i zwierzę, które już w domy mieszka. – Nigdy nie idźmy na żywioł, bo jednemu i drugiemu zwierzęciu możemy zrobić przykrość, a nawet krzywdę – mówi Trójkowy gość i radzi zacząć od izolacji nowego przybysza: – Stary domownik, pies lub kot, jest w całym domu, a nowy tylko w jednym pomieszczeniu. Wtedy czują się przez drzwi, mogą się powąchać, trochę poznać. Potem stawiamy z jednej i drugiej strony drzwi miseczkę z jedzeniem: wtedy razem jedzą i czują swój zapach, co jest najważniejsze – wskazuje.

Przeczytaj także

Posłuchaj

8:18
Jak bezpiecznie i bezproblemowo wprowadzić małe kotki do nowego domu? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Monika Jabłonowska (hodowczyni kotów syberyjskich), Tetris (kot)
Data emisji: 10.07.2023
Godziny emisji: 7.10, 7.16

pr

Polecane