Bajki z najbardziej baśniowego zakątka Polski. "Cuda na Rospudą" Justyny Bednarek
2023-07-09, 13:07 | aktualizacja 2023-07-09, 13:07
– Podlasie jest tak bajkowym i tajemniczym regionem, że wydaje mi się, iż bajka jest tam bardziej obecna, niż w jakimkolwiek innym miejscu Polski – mówi Justyna Bednarek, autorka książki "Cuda na Rospudą". Jakich bajek wysłuchiwały dzieci z terenów Suwalszczyzny? Jakie kołysanki śpiewano maluchom na Podlasiu?
- Justyna Bednarek jest autorką bestsellerowych książek dla dzieci.
- Wielu zna jej znakomicie napisaną sagę o skarpetach. Tym razem autorka pojawiła się w Trójce ze swoją najnowszą, bardzo wakacyjną książką pt. "Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe".
- Po sukcesie zbioru bajek z Podkarpacia pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe", Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprezentował drugi tom z serii "Z Krainy Złotych Pól". Tym razem czytelnicy poznają bajki z Podlasia i Suwalszczyzny.
- Autentyczne ludowe opowieści dla dzieci zebrane pośród podlaskich i suwalskich bajarzy, na język literacki przełożyła goszcząca w Trójce Justyna Bednarek.
– Podliczyłam sobie ostatnio i mam na swoim koncie około siedemdziesięciu wydanych książek. Przy czym czasem są to po prostu czytanki ubrane w taką formę. Porządnych książek wydałam pewno około trzydziestu – powiedziała Justyna Bednarek w radiowej Trójce.
"Cuda nad Rospudą"
– Ta książka to zbiór bajek ludowych. Trafiły do niej też trzy kołysanki, w tym jedna białoruska. To bajkowe bogactwo Podlasia i Suwalszczyzny – podkreśliła Justyna Bednarek. – Książka stanowi drugi tom bajek wydany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Instytucja zaprosiła mnie zrobienia opracowania literackiego bajek, które zostały zebrane przez etnografów. Ta publikacja tym różni się od moich innych książek, że nie ja jestem autorką opowieści, a mieszkańcy tamtejszych terenów. To ich działo ich kultura – mówiła gość "Zagadkowej niedzieli".
Skarb wiedzy zawarty w opowieściach
– Co ciekawe, są to historie opowiadane nie tylko przez starszych ludzi. W nagraniach pojawiały się także głosy znacznie młodsze. Wszystkie one są nośnikiem wspaniałych bajek. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej materiału powodziło od osób starszych. To one są prawdziwą skarbnicą wiedzy – podsumowała.
Wrota na wschód
Baśnie zawarte w książce "Cuda nad Rospudą" są literacką parafrazą ludowych opowieści bajarek i bajarzy z Suwalszczyzny i Podlasia. Dzięki temu książka zrozumiała będzie dla czytelników z całej Polski. Justyna Bednarek zadbała jednak o to, by charakterystyczne dla regionu zwroty pojawiły się w jej opracowaniach – są wyjaśnione w zamieszczonym w książce słowniczku. Dla tych, którzy chcą poznać materiał źródłowy, autorzy przy każdej bajce zamieścili kod QR, który odsyła do nagrania ludowych opowiadaczy.
Posłuchaj
- O szatę graficzną książki zadbał pochodzący z Podlasia Maciej Szymanowicz.
- Ilustracje nawiązują do regionalnej architektury czy rzemiosła ludowego. Odnajdziemy w nich prawdziwe zabytki Suwalszczyzny i Podlasia. Drewniane cerkiewki, bogatą snycerkę okienną, tradycyjne stroje.
- Grzbiet książki został opatrzony haftem podlaskim. (Pierwszy tom cyklu pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" miał haft rzeszowski, nawiązujący do regionu, z którego pochodziły baśnie).
***
Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 9.07.2023
Godzina emisji: 9.08
PR2/zch/kd