Przebaczenie: ważny krok na drodze pojednania polsko-ukraińskiego [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przebaczenie: ważny krok na drodze pojednania polsko-ukraińskiego [POSŁUCHAJ]
Czy pomimo trudnej historii jest możliwe pełne pojednanie polsko-ukraińskie?Foto: shutterstock/Maxim Studio

"Przebaczenie nie oznacza zapomnienia, ale jest niezbędnym warunkiem w procesie pojednania, które może zostać zbudowane tylko na fundamencie miłości i prawdy". To fragment oświadczenia, które w 80. rocznicę zbrodni na Wołyniu, 7 lipca, zostanie podpisane w Warszawie. Dokonają tego przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp większy Światosław Szewczuk. To wydarzenie ma być krokiem na drodze pojednania polsko-ukraińskiego.

W przeddzień tego wydarzenia w Częstochowie już po raz 29. Kresowianie z całego świata pielgrzymować będą przed oblicze NMP Jasnogórskiej na Światowy Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian. Jest to najważniejsze wydarzenie w całym ruchu kresowym. Podczas tego święta odprawiona zostanie Eucharystia za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie, a także przejdzie marsz pokoleń kresowych. Będzie można wysłuchać wspomnień o ludziach Kresów oraz relacji o sytuacji Polaków na Ukrainie, Wileńszczyźnie i Białorusi. Podsumowany zostanie także konkurs historyczny "Wołyń – Pamięć Pokoleń".

Pojednanie polsko-ukraińskie – najważniejsze pytania

Czy uczestnicy tego wydarzenia, nie zapominając trudnej historii, są w stanie przebaczyć? Czy w obliczu dramatycznych wydarzeń na Ukrainie potrafią zrobić krok do przodu w uzdrowieniu tych trudnych momentów naszej historii, tak aby wspólnie iść razem w przyszłość, aby pokolenia naszej młodzieży wzrastały w pokoju, w zgodzie i aby nigdy więcej w naszych dziejach nie było takich zdarzeń?

Proces sięgający w głąb

– To proces, który wymaga dużo cierpliwości, wytrwałości, pokory, chęci doprowadzenia do pełnego pojednania. To, że po raz kolejny wracamy do tego tematu, świadczy o tym, że najwyżsi hierarchowie kościelni pragną, aby to pojednanie było w pełni szczere, nie było powierzchowne, nie było czymś czysto zewnętrznym – mówi w reportażu ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.


Posłuchaj

22:30
Przebaczenie: ważny krok na drodze pojednania polsko-ukraińskiego (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Wybacz, ale nie zapomnij"
Autor reportażu: Andrzej Urbański
Data emisji: 05.07.2023
Godzina emisji: 22.19

kc

Polecane