Zapomniane miejsce kaźni. Poznański Fort VII [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zapomniane miejsce kaźni. Poznański Fort VII [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII w Poznaniu. W czasach II wojny światowej Niemcy utworzyli w forcie pierwszy na terenie okupowanej II RP obóz koncentracyjnyFoto: PAP/Marek Zakrzewski

– Poznański fort wojenny często pojawia się we wspomnieniach osiemdziesięcio-, dziewięćdziesięciolatków, urodzonych na terenie Wielkopolski. Wielu z nich miało wśród swoich bliskich osoby, które przeszły przez to dziś trochę zapomnianej miejsce – przyznaje Jakub Tarka, autor reportażu. 

Poznański Fort VII, w którym działa Muzeum Martyrologii Wielkopolan, to pierwszy obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce i największy w Wielkopolsce ośrodek eksterminacji polskich elit. 

Zamordowani, zaginieni bez wieści

– Na początku był tu taki biały dom. W kolejce się stało i można było dać paczkę, ale to było tylko raz w miesiącu – opowiada pani Urszula, której starsi bracia byli przetrzymywani w forcie. W 1944 roku słuch po nich zaginął i rodzinie nigdy nie udało się poznać prawdy o ich losie. 

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony II wojnie światowej <<<

Fort został wybudowany jeszcze w XIX wieku (1876–1880) i wszedł w skład zewnętrznego obwodu Twierdzy Poznań, czyniąc z tego miasta największą twierdzę niemiecką u wschodnich granic II Rzeszy. To tutaj w czasie II wojny światowej Niemcy uruchomili pierwszą komorę gazową. Tutaj też istniało nieoficjalne centrum szkoleniowe dla esesmanów. 

Przeczytaj także:


Posłuchaj

30:08
"Fort śmierci" reportaż Jakuba Tarki o pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Niestety wiedza o tym strasznym miejscu jest wciąż niewielka. W ostatnich latach w Forcie VII prowadzono remont. Wartość inwestycji wyniosła blisko 24 miliony złotych, z czego 11 milionów to dofinansowanie ze środków unijnych. Od kwietnia miłośnicy historii II wojny światowej podróżujący szlakiem starych zamków czy fortyfikacji mogą zobaczyć niedostępne do tej pory cele na lewym majdanie Fortu, zwiedzić prawy majdan czy przejść ścieżką zwiedzania w suchej fosie. Przez następne lata będą prowadzone dalsze prace, by to miejsce pamięci, świadek tragicznej historii Wielkopolan, jeszcze bardziej przyciągało turystów i zyskało renomę, na jaką zasługuje.

"Fort śmierci" - reportaż Jakuba Tarki o Poznańskim Forcie VII/YouTube Polskie Radio

***

Tytuł reportażu: "Fort śmierci"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 26.06.2023
Godzina emisji: 22.09

gs

Polecane