Unijny pakt migracyjny. Dlaczego Polska jest przeciw?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unijny pakt migracyjny. Dlaczego Polska jest przeciw?
Bartosz Grodecki, wiceszef MSWiAFoto: PAP/Albert Zawada

Na początku czerwca, przy sprzeciwie Polski i Węgier, państwa Unii Europejskiej przyjęły tak zwany pakt migracyjny. Zapisano w nim zasadę warunkowości – albo kraje zgodzą się na relokację migrantów docierających na południe Europy przez Morze Śródziemne, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Polska krytykuje ten zapis i domaga się, aby tą kwestią zajęli się przywódcy unijnych krajów na szczycie, bo tam decyzje są podejmowane jednomyślnie. Polskie władze uważają, że pakt nie rozwiązuje problemu nielegalnej migracji w Europie. Nie ma zapisów, które pozwalają na całkowite wyłączenie Polski z mechanizmu solidarnościowego w związku z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Co prawda kraje, które wcześniej przyjęły migrantów, będą mogły zwracać się do Komisji z wnioskiem o uwzględnienie tego faktu, ale to Bruksela będzie decydować czy uznać tę argumentację.

W dyskusji o unijnym pakcie w "Klubie Trójki" pojawiła się m.in. teza o tym, że naciski niemieckich władz, które mocno wspierają pomysł przymusowej relokacji imigrantów, mają na celu przede wszystkim pokazanie własnym wyborcom, że rząd podejmuje działania w tym kierunku. Zgodził się z tym Bartosz Grodecki, który uczestniczył w rozmowach w Brukseli.

– Miałem przyjemność odbyć rozmowę z moimi odpowiednikami na poziomie landów, którzy odpowiadają m.in. za przyjmowanie migrantów. Oni mówili wprost, że oczekiwaliby wprowadzenia kontroli granicznej na odcinku z Polską, z uwagi na to, że są krajem docelowym, a przez Polskę biegnie wiele szlaków migracyjnych – stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych.


Posłuchaj

49:20
Unijny pakt migracyjny. Dlaczego Polska jest przeciw? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Bartosz Grodecki (wiceminister spraw wewnętrznych)
Data emisji: 21.05.2023
Godzina emisji: 21.05

kc

 


Polecane