Pałac w Nakle Śląskim – neogotycka posiadłość rodu Donnersmarcków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Nakle Śląskim – neogotycka posiadłość rodu Donnersmarcków
Nakło Śląskie - Pałac DonnersmarckówFoto: shutterstock/Pecold

Pałac w Nakle Śląskim położony jest na wschód od Tarnowskich Gór. Ta niegdysiejsza siedziba słynnego rodu Donnersmarcków należy do grupy nielicznych obiektów województwa śląskiego, który otwarty jest dla zwiedzających.

  • Historia Nakła sięga drugiej połowy XIV wieku. 
  • Pałac w obecnej formie został wybudowany w XIX wieku przez rodzinę Donnersmarcków. 
  • Obecnie w pałacu znajduje się Centrum Kultury Śląskiej, a obiekt dostępny jest do zwiedzania.

Pałac w Nakle Śląskim to jedna z niewielu rezydencji znanego na Śląsku rodu Donnersmarcków, jaka zachowała się do czasów współczesnych. To między innymi właśnie dzięki tej rodzinie wiele śląskich miast i miejscowości rozwinęło się, a inwestycje poczynione przez nich na stałe wpisały się w panoramę Górnego Śląska.

 Wielu przedstawicieli tego rodu pełniło znaczące funkcje kościelne. Z kolei ci, którzy nie oddali się duchowieństwu, mieli wielką smykałkę do interesów – mówi Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców.  Ich fortuna wraz m.in. z pieniędzmi rodziny Hochbergów, do których należał zamek Książ, sprawiła, że Górny Śląsk stał się jednym z najbogatszych regionów, a pamiątki po ich czasach możemy podziwiać po dziś dzień.


Historia Nakła z końmi w tle

Pierwsze wzmianki o Nakle pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. W rękach rodu Henckel von Donnersmarck dobra nakielskie znalazły się pod koniec XVII w., a pałac w obecnej formie został wybudowany w XIX wieku przez Hugo von Donnersmarcka z bytomsko-siemianowickiej linii tego możnego rodu.

 W tamtym czasie Nakło było znane z hodowli koni, które w gonitwach na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku zdobywały najwyższe lokaty – opowiada specjalista.  Co ciekawe, tylko klacze ze stadniny Donnersmarcków kwalifikowały się wówczas na angielskie derby.

Rodzina udzielała się też charytatywnie. To dzięki fundacji właścicieli Nakła powstało wiele szkół i dom sierot. Rodzina wspierała również hojnie liczne kościoły, przyczyniła się także do powstania bazyliki franciszkanów w Panewnikach obok Katowic.


Pałac w Nakle - czasy powojenne

 W trakcie drugiej wojny światowej pałac podzielił los niemal wszystkich śląskich rezydencji. Jednak Nakło było zamieszkiwane niemal do końca wojny – mówi rozmówca Marty Piaseckiej. – W 1945 roku majątek przejęło państwo. Przez kolejne trudne lata w nowej Polsce pałac przechodził różne koleje losu. Od razu po wojnie w jego murach powstało Państwowe Gimnazjum Gospodarstwa Wiejskiego, a potem szkoły rolnicze.

Obecnie w pałacu znajduje się Centrum Kultury Śląskiej. Odbywają się w nim koncerty, imprezy tematyczne i wystawy. Pałac w Nakle Śląskim dostępny jest także do zwiedzania, do czego szczególnie zachęcamy podczas wakacyjnych wypraw.

Czytaj też:

Posłuchaj

5:05
Pałac w Nakle Śląskim - neogotycka perła Górnego Śląska (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 22.06.2023
Godzina emisji: 9.30

aw

Polecane