▶ Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego @PiotrGlinski zwiedził 🏰 Pałac w #Smolajny, gdzie zgodnie z podpisanym dziś ✍️ listem intencyjnym powstanie Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego. pic.twitter.com/37ll1zXu7f
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) June 19, 2023
W Smolajnach powstanie Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego? – Podpisano już list intencyjny
2023-06-21, 19:06 | aktualizacja 2023-06-21, 19:06
– Podpisujemy list intencyjny, dotyczący powołania instytucji kultury, która ma służyć tej ziemi, ale myślę, że służyć też Polsce. Chcemy powołać razem z tutejszą archidiecezją Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego – mówił szef MKiDN.
- Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński podpisał w poniedziałek z Archidiecezją Warmińską list intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego w pałacu w Smolajnach.
- – Najwyższy czas, żeby zaopiekować się tą spuścizną wspólnie – mówił Piotr Gliński.
- List podpisany w poniedziałek w Olsztynie przez wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz arcybiskupa metropolitę warmińskiego Józefa Górzyńskiego dotyczy utworzenia muzeum w dawnym pałacu letnim biskupów warmińskich w Smolajnach.
– Najwyższy czas, żeby zaopiekować się tą spuścizną wspólnie, żeby państwo polskie w postaci Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego uczestniczyło w tym przedsięwzięciu, a jednocześnie, żebyśmy mogli się zaopiekować w odpowiedni sposób pałacem w Smolajnach, gdzie biskup Krasicki przebywał prawie 30 lat, gdzie stworzył wspaniałe założenie parkowe, ale przede wszystkim tworzył swoją literaturę – podkreślił Piotr Gliński.
Cenne zbiory
Wicepremier przypomniał, że w zbiorach archidiecezji są najcenniejsze rękopisy Krasickiego. – Aż trudne do uwierzenia, że dotychczas Polska nie miała muzeum poświęconego najbardziej chyba znanemu i bardzo wciąż współczesnemu bajkopisarzowi polskiemu, a jednocześnie wielkiej postaci polskiej kultury i polskiej historii, więc czas najwyższy – wskazał. Zaznaczył również że przygotowania do powołania tej instytucji trwają już od pewnego czasu i po raz drugi spotyka się w tej sprawie z abp. warmińskim. "I myślę, że od przyszłego roku ta instytucja będzie już funkcjonowała" – dodał.
Posłuchaj
Muzeum Biskupa Ignacego Krasickiego
W obecności wicepremiera podpisano też porozumienie między archidiecezją a Instytutem Północnym im. Wojciecha Kętrzyńskiego, dotyczące digitalizacji zabytkowej korespondencji biskupów warmińskich. Jak wskazał szef MKiDN, wśród tych zasobów archiwalnych są listy biskupie nawet od XIII wieku. – A więc cała historia Warmii, historia Polski, jest przedstawiana przez te dokumenty. Ona musi być upowszechniana i ten projekt digitalizacyjny temu służy – podkreślił minister.
Przyszłe muzeum Krasickiego będzie kolejną instytucją kultury w regionie, która będzie wspierana przez resort. Zaznaczył, że była to inicjatywa przede wszystkim archidiecezji. Arcybiskup Górzyński dodał, że ma nadzieję, iż będzie to placówka atrakcyjna w swojej propozycji, która przyciągnie wiele osób, które będą chciały zapoznać się zarówno z postacią Krasickiego, jak i historią Warmii.
Pałac w Smolajnach
- Zespół pałacowo-parkowy w Smolajnach to dawna letnia rezydencja biskupów warmińskich.
- Barokowy pałac powstał w połowie XVIII w. na zlecenie biskupa Adama Stanisława Grabowskiego. Miejsce to doprowadził do świetności jego następca, ostatni przed rozbiorami bp warmiński Ignacy Krasicki, który pełnił tę funkcję w latach 1767-1795.
- Ignacy Krasicki Przeprowadził w Smolajnach szeroko zakrojone prace przy urządzeniu ogromnego założenia krajobrazowym w stylu ogrodów angielskich.
- Zespół pałacowy w Smolajnach przetrwał II wojnę światową. Od 1994 roku jest ponownie własnością Archidiecezji Warmińskiej.
Ignacy Krasicki
Nazywany "księciem poetów" biskup rezydował na zamku w niedalekim Lidzbarku Warmińskim, gdzie oddawał się swoim artystycznym i kolekcjonerskim zainteresowaniom, urządzał przyjęcia i zebrania literackie, koncerty i przedstawienia. Smolajny stały się jego ulubionym miejscem wypoczynku i pracy literackiej. W 1772 roku powstały tam m.in. strofy "Hymnu do miłości Ojczyzny”, który w okresie rozbiorów pełnił funkcję hymnu narodowego.
Od kilku lat pałac jest remontowany. Naprawiono dach i zabezpieczono fundamenty. Zlecono też opracowanie projektu przebudowy i remontu budynków zespołu pałacowego na potrzeby naukowo-badawcze i muzealne, wraz z częścią konferencyjną, gastronomiczną i noclegową.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadził: Radosław Nałęcz
Gość: ks. kan. dr Zbigniew Czernik (dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej)
Data emisji: 21.06.2023
Godziny emisji: 14.17
IAR/PAP/zch