Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II w Polsce w 1983 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II w Polsce w 1983 roku
Jan Paweł II w Polsce w 1983 rokuFoto: PAP/Jerzy Ochoński

To były prawdziwe "dni poza czasem", jak pisała podziemna prasa solidarnościowa o drugiej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. W czerwcu 1983 roku, kiedy formalnie trwał jeszcze stan wojenny, do naszego kraju przybył "pielgrzym nadziei", której tak bardzo było potrzeba wszystkim Polakom.

  • Druga pielgrzymka Jana Pawła II odbyła się, gdy w Polsce formalnie wciąż trwał stan wojenny.
  • Papież podnosił na duchu rodaków, przywołując najpiękniejsze karty z historii Polski.
  • Pielgrzymka zmieniła status Kościoła w rozmowach z komunistycznymi władzami.

Pielgrzymka odroczona

Jan Paweł II pierwotnie miał się pojawić w Polsce w 1982 roku, by uczcić jubileusz 600-lecia Jasnej Góry. Na przeszkodzie stanął jednak stan wojenny, wprowadzony przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku. Pielgrzymkę poprzedziły wielomiesięczne negocjacje będące walką o to, żeby papież w ogóle mógł do Polski przyjechać.

– Strona rządowa propagandowo grała na zwłokę, zwodziła stronę kościelną. Z jednej strony wysyłała sygnały, że chce przyjąć Jana Pawła II, a z drugiej strony to wszystko było opóźniane w czasie. Oni pamiętali, co się działo po pierwszej pielgrzymce: to przebudzenie narodowe, ten karnawał Solidarności – mówił w Trójce dr Edgar Sukiennik  z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ostatecznie pielgrzymka odbyła się w dniach 16-23 czerwca 1983 roku. Papież odwiedził m.in. Warszawę, Poznań, Wrocław, Kraków i Częstochowę, komuniści nie zgodzili się jednak na jego wizytę w Gdańsku, kolebce Solidarności.

Pielgrzym nadziei

Pielgrzymka Jana Pawła II była dla rodaków ogromnym zastrzykiem wiary w lepsze jutro. Miliony wiernych wyległy na ulice, by zamanifestować swoją radość i unieść do góry palce w kształcie litery "V", symbolu zwycięstwa. Papież podnosił na duchu Polaków, przywołując w swych przemówieniach najpiękniejsze karty z historii Polski. – Ten przekaz był jednoznaczny: dzisiaj jest nam trudno, jesteśmy z tego niezadowoleni, cierpimy, ale Pan Bóg z każdego zła potrafi wyprowadzić dobro – mówiła prof. Dominika Żukowska-Gardzińska  z UKSW.

Gość "Klubu Trójki" zauważyła, że po wizycie papieża zmienił się układ sił, a komunistyczne władze musiały uznać Kościół Katolicki za partnera, z którym trzeba rozmawiać. Przypomniała też cytat z jednego z przemówień papieża: "Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nie kosztowała". – To w zasadzie ma odniesienie do każdego momentu naszego życia. Papież mówi nam, że wszystko, co wartościowe, wymaga wysiłku – stwierdziła prof. Żukowska-Gardzińska.  


Posłuchaj

49:45
Pielgrzym nadziei. Jan Paweł II w Polsce w 1983 roku (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

Jan Paweł II i Solidarność, czyli kryzys "imperium zła"

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Prof. Kucharczyk: ludzie czuli, że przyjeżdża największy z Polaków

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Dmitrowicz
Goście: prof. Dominika Żukowska – Gardzińska (UKSW), dr Edgar Sukiennik (Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
Data emisji: 20.06.2023 
Godzina emisji: 21.05

kc



Polecane