Wymarzone wakacje autem. Jak dobrze się do nich przygotować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wymarzone wakacje autem. Jak dobrze się do nich przygotować?
Awaria samochodu za granicą łatwo może popsuć wymarzone wakacjeFoto: Shutterstock/MNStudio

Wakacje coraz bliżej. Statyki pokazują, że najczęściej na odpoczynek wyruszamy własnym samochodem. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli na letni wyjazd samochodem planujemy wybrać się za granicę?

  • Stan techniczny pojazdu. Co musimy sprawdzić przed podróżą?
  • Apteczka, kamizelka odblaskowa. Co warto mieć w samochodzie?
  • Opłaty, winiety i mandaty. Kiedy i gdzie należy je opłacić?

Przygotowania do wyjazdu samochodem za granicę trzeba rozpocząć od sprawdzenia stanu technicznego auta.  – Sprawdzenia wszystkich płynów eksploatacyjnych, sprawdzenia stanu ogumienia, sprawdzenia, czy nie mamy wycieków z samochodu. To może nas naprawdę nas słono kosztować, nie tylko mandatowo, ale też unieruchomieniem naszego samochodu, sprowadzeniem pomocy drogowej. To szereg komplikacji i problemów, których na wakacjach pewnie nie chcielibyśmy – mówi Maciej Bednik, specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Automobilklubu Wielkopolskiego. 

Wypadek za granicą. Czego boimy się najbardziej?

Wypadek czy kolizja podczas wakacyjnej podróży za granicą to coś, czego obawiają się kierowcy, planujący taką podróż. Boimy się też awarii w trasie  – 21 procent badanych przyznało, że w czasie podróży samochodem na wakacje, miało taki problem. Większość Polaków, 51 procent boi się kosztów, związanych z naprawą czy holowaniem samochodu. To jednak zdarza się naprawdę rzadko. W praktyce z holowania samochodu w czasie wakacyjnych wyjazdów musiała skorzystać z zaledwie 8 procent badanych – wylicza Grzegorz Demczyszak z firmy Rankomat. Warto więc rozważyć, czy oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC nie zdecydować się na wykupienie Assistance z odpowiednimi limitem kilometrów. 

Prawo jazdy w telefonie? Jakie dokumenty musimy mieć?

Dokumenty pojazdu bierzemy ze sobą w wersji papierowej. Policjant za granicą nie uzna prawa jazdy w telefonie. – W naszym kraju, jak Państwo wiecie, nie obowiązują przepisy posiadania dowodu rejestracyjnego czy ubezpieczenia przy sobie. Niemniej, jak przekroczymy naszą granicę, te dokumenty powinniśmy mieć przy sobie. Nie w formie elektronicznej, nie formie zdjęcia tylko w oryginale  – przypomina Maciej Bednik.

Musimy też pamiętać, że w różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące wyposażenia samochodu, na przykład w Austrii potrzebna jest kamizelka odblaskowa. Zgodnie z konwencją wiedeńską w samochodzie powinno znajdować się w wyposażenie w wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. – Możemy dyskutować, możemy udowadniać, że Polska jako strona konwencji wiedeńskiej, nie musi tych przepisów respektować, skoro jest jednym z krajów, które tam konwencję podpisały, co za tym idzie, obywatele polscy powinni mieć wyposażenie, które obowiązują w naszym kraju. Czy jednak warto to udowadniać policjantowi przy kontroli? – pyta retorycznie rozmówca reportera Trójki. 

Przeczytaj także:

Podobna sytuacja, jak z kamizelką odblaskową, w Polsce zalecaną, a w niektórych krajach obowiązkową, jest z apteczką. – Warto wiedzieć o tym i niewielkim kosztem odpowiednio wyposażyć swój samochód, aby uniknąć wszelkich dyskusji i problemów przy ewentualnej kontroli drogowej –  radzi Maciej Bednik

Opłaty za przejazd. Gdzie i jak je uiścić? 

Z podróżą zagraniczną wiążą się także wszelkiego rodzaju winiety i opłat za drogi. Albo płacimy na bramkach, albo wykupujemy winietę na stacji benzynowej lub coraz częściej e-winietę przez internet. Część winiet sprawdzonych systemach elektronicznych rozpoznawania tablic. Trzeba pamiętać, że zarówno systemy kontroli, jak i opłaty w zależności od kraju są różne.

Kary za brak odpowiednich opłat mogę być naprawdę dotkliwe. W Słowenii brak winiety to mandat od 300 do 800 euro, w Czechach kary za jazdę bez ważnej e-winiety zaczynają się od 5000 koron czeskich, czyli mniej więcej  900 zł, jednak w postępowaniu administracyjnym opłaty mogą wzrosnąć nawet do 20 tys. koron, czyli do prawie 4 tys. zł.  


Posłuchaj

1:37:55
Wakacyjne wyjazdy. Jak odpowiednio przygotować do nich auto? (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • co zrobić w sytuacji, kiedy nasz samochód ulegnie uszkodzeniu podczas nocnej wichury czy burzy. Jak się ubezpieczyć na taką ewentualność i dlaczego warto lepiej ubezpieczać swój pojazd? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w rozmowie z Agnieszką Durską, rzeczniczką Polskiej Izby Ubezpieczeń;
  • wielu kierowców mówi, że najpierw trzeba zdać prawo jazdy, a dopiero potem człowiek uczy się faktycznie jeździć po drogach. W rozmowie z instruktorem doskonalenia jazdy Tomaszem Kulikiem sprawdzimy, ile w tym prawdy.

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału dodatkowego: Adam Sołtysiak
Data emisji: 18.06.2023
Godziny emisji: 15.08

gs

Polecane