Samochód z drugiej ręki. Jak nie dać się oszukać podczas zakupu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Samochód z drugiej ręki. Jak nie dać się oszukać podczas zakupu?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu samochodu używanego? Jak nie dać się nabrać na "atrakcyjne"oferty?Foto: Shutterstock

Kupno używanego samochodu to duże wyzwanie, szczególnie dla kogoś, kto słabo zna się na motoryzacji. Mimo to auta z rynku wtórnego cieszą się coraz większym powodzeniem, a ich ceny systematycznie rosną. 

Decyzja o kupnie używanego samochodu może wiązać się ze sporym ryzykiem. Duża część oferowanych pojazdów jest niedoinwestowana, ma za sobą poważne wypadki lub wymaga pilnych i kosztownych napraw. W rezultacie kupujący, który wydaje swoje oszczędności i niejednokrotnie musi się wesprzeć kredytem, staje przed problemem kolejnych wydatków. 

Eksperci i doradcy zgodnie polecają, by zanim podpiszemy umowę kupna dokładnie sprawdzić stan samochodu. Jak dodają, najlepiej sprawdzić jego stan na stacji diagnostycznej. O co warto zadbać podczas oględzin? 

Grubość lakieru

Wielu radzi, by przy zakupie samochodu mieć ze sobą miernik grubości lakieru. W zdecydowanej większości ofert możemy przeczytać, że auto jest bezwypadkowe. Warto poinformować właściciela, że na oględzinach pojazdu pojawimy się z czujnikiem. 

Wizyta w warsztacie

Powinno się również poprosić sprzedającego o wspólną wizytę na stacji kontroli pojazdów lub u mechanika. Wszystko po to, by okiem eksperta sprawdzić, czy wszystko jest rzeczywiście zgodne z opisem w ogłoszeniu. Taką wizytę u specjalisty należy potraktować jak inwestycję - lepiej zapłacić mechanikowi kilkadziesiąt złotych, niż zaczynać od remontu nowo kupionego auta.

Wnętrze

Należy zwrócić uwagę na stan kierownicy i gałki zmiany biegów. Może być to podpowiedź, czy dany samochód ma rzeczywiście taki przebieg, jak podano w ofercie. By sprawdzić dokładny przebieg pojazdu, warto skorzystać z rządowej strony historiapojazdu.gov.pl


Posłuchaj

1:42:02
Zakup używanego auta. Jak nie dać się oszukać? (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • O wymianie bezterminowych praw jazdy;
  • Zwróciliśmy uwagę na cofanie liczników, przebijanie numerów VIN, fałszowanie książek serwisowych, a także  o innych sztuczkach nieuczciwych sprzedawców aut. Naszym gościem był Wojciech Drzewiecki z instytutu badań rynku samochodowego SAMAR;
  • Jak jeździć po śliskiej nawierzchni;
  • Raporty z dróg Śląska, Podkarpacia, Wielkopolski, Małopolski i innych regionów kraju.

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 22.01.203
Godziny emisji: 15.11, 16.10

PR4/ PR Kierowców/zch/kor

Polecane