Trwa Festiwal "Dwa Teatry". "Wszystko może być wyzwaniem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trwa Festiwal "Dwa Teatry". "Wszystko może być wyzwaniem"
Do konkursu odbywającego się w ramach festiwalu zgłoszono 28 słuchowisk radiowych i 17 spektakli telewizyjnych. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, koncerty i spotkania z gwiazdamiFoto: Cezary Piwowarski

– Wszyscy od samego początku mówili, że mam taki sposób bardzo filmowy: efekty, muzyka i sposób gry aktorów, że to wszystko jest bardzo obrazowe. Czasem mam takie zachcianki, żeby wszystko robić zupełnie odwrotnie – przyznaje reżyser Dariusz Błaszczyk, dodając, że każdy typ realizacji może być wyzwaniem. 

  • W Zamościu jeszcze do poniedziałku 19 czerwca potrwa XXII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" 2023
  • W trzecim dniu festiwalu zaprosiliśmy na specjalne wydanie audycji "Trzy gramy Redbada" wprost ze studia plenerowego Polskiego Radia, znajdującego się na rynku w Zamościu
  • Wydarzenia 22. edycji festiwalu "Dwa Teatry" słuchowiska, koncerty, spotkania z twórcami

Dariusz Błaszczyk, jest m.in. reżyserem słuchowisk radiowych, jedno z nich, zostało zaprezentowane publiczności w Zamościu w sobotę.


Poetycko-muzyczna ucza

– To był luty. Jak wybuchła wojna od razu zrozumiałem, że trzeba zrobić "Sonety krymskie" Mickiewicza. To była pierwsza sprawa. Nie chciałem poruszać tego publicystyką, tylko chciałem pięknym utworem, który jest niby znany, ale chciałem ująć go inaczej. Wiedziałem też, że chcę, żeby tam był nie tylko język polski. Pojawia się w tej realizacji i język ukraiński i tatarsko-krymski. Znalazłem jedno i drugie tłumaczenie – opowiada gość Redbada Klynstry-Komarnickiego.

Jak przyznaje reżyser świadomość tego, że jest to utwór powszechnie znany dała mu dużą dozę swobody w podejściu do niego z innej strony. – Po latach zauważyłem, że autentycznie jest to poetycki dziennik podróży, gdzie kolejne sonety są kolejnymi etapami podróży – przyznaje Dariusz Błaszczyk. Jak podkreśla ogromna w tym także rola autora muzyki – Jacaszka, artysty dźwiękowego, autora eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej i aktorów: Krzysztofa Kwiatkowskiego, Krzysztofa Wakulińskiego. – Aktorzy bardzo perfekcyjnie się tam spisali. To wszystko wpisane jest w pejzaż dźwiękowy – ocenia Dariusz Błaszczyk.

Adam Mickiewicz "Sonety krymskie. Poetycki dziennik podróży" | reportaż z planu słuchowiska/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia

Dwa Teatry – historia Festiwalu Teatru Telewizji i Teatrze Polskiego Radia

Festiwal "Dwa Teatry" odbywa się od 2001 roku – dwa lata temu został przeniesiony z Sopotu do malowniczego Zamościa. W tym roku laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu, przyznawanej za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, zostali Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

Tym razem do konkursu odbywającego się w ramach festiwalu zgłoszono 28 słuchowisk radiowych i 17 spektakli telewizyjnych. Wydarzeniu towarzyszą wystawy, spotkania z gwiazdami, a także prezentacje związane z pisarzem Aleksandrem Fredrą, który jest patronem literackim 2023 roku.

Wydarzenie potrwa do 19 czerwca. Więcej informacji w specjalnym serwisie dwateatry.polskieradio.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Posłuchaj

49:08
Festiwal "Dwa Teatry" to nie tylko możliwość usłyszenia najciekawszych słuchowisk minionego roku, ale także okazja, aby zobaczyć z bliska jak powstają (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Data emisji: 18.06.2023
Godzina emisji: 14.07

gs


XXII Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu XXII Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu

Polecane