Jak rozpoznać depresję wśród dzieci i jak z nią walczyć? Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak rozpoznać depresję wśród dzieci i jak z nią walczyć? Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci"
"Spory rodzinne stanowią największą grupę problemów dzieci" - powiedział rzecznik praw dziecka. W pomoc najmłodszym włączyła się także pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, inicjując akcję "Usłyszeć Dzieci"Foto: Shutterstock

"Usłyszeć Dzieci" to inicjatywa pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Akcja stała się odpowiedzią na problem pogłębiającej się depresji wśród najmłodszych podczas pandemii COVID-19. Na czym polega depresja? Czym się objawia? Jak można pomóc młodym ludziom zmagającym się z zaburzeniami? 

  • Kancelaria Prezydenta uruchomiła na Spotify kanał o nazwie "Usłyszeć Dzieci", dotyczący akcji o tym samym tytule, zainicjowanej w 2021 roku przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Na platformie można wysłuchać serii rozmów z ekspertami dotyczących najważniejszych problemów, z jakimi borykają się najmłodsi.
  • Jak zaznaczył minister zdrowia Adam Niedzielski, depresja jest narastającym problemem, który dotyczy mieszkańców niemal całego świata.
  • – Największą grupę problemów dzieci stanowią spory rodzinne – przekazał podczas sejmowej konferencji rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. – Skala problemu jest ogromna – dodał. 

Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci" trwa do tej pory i polega na serii spotkań ze specjalistami w dziedzinie zdrowia psychicznego. Z inicjatywy pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy Kancelaria Prezydenta uruchomiła na Spotify kanał o nazwie "Usłyszeć Dzieci", na którym można wysłuchać serii rozmów z ekspertami o najważniejszych problemach dotyczących najmłodszych. Do tej pory powstało już kilkadziesiąt podcastów, w których specjaliści rozmawiają i edukują, w jaki sposób wykryć zaburzenia zdrowia psychicznego wśród dzieci i nastolatków. 

"Usłyszeć Dzieci"  w trosce o zdrowie psychiczne najmłodszych 

– Gorąco zachęcam rodziców, wychowawców i opiekunów do przypomnienia sobie rozmów z ekspertami, którzy w ramach zainicjowanego przeze mnie projektu "Usłyszeć Dzieci", realizowanego we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka i panią Marią Rotkiel, podejmują szereg tematów dotyczących najważniejszych spraw i wymiarów życia dzieci i młodzieży. Znajdą państwo wiele mądrych i praktycznych porad, jak wesprzeć dzieci w rozwiązywaniu ich problemów – zaprosiła pierwsza dama. 

"Usłyszeć Dzieci" - pierwsza dama zaprasza do wysłuchania rozmów z ekspertami / Prezydent RP Andrzej Duda

Depresja  problem na skalę globalną 

  Wiemy, jak ogromnym wyzwaniem jest skala problemów psychicznych wśród młodzieży   zaznaczył podczas jednej z konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.  Ogromnym wyzwaniem, szczególnie w dobie postcovidowej, jest to, co się dzieje z młodzieżą. Widzimy rosnącą liczbę prób samobójczych, widzimy, że skala problemów psychicznych, jaka pojawia się w grupie młodzieży, jest ogromna  dodał. Jak podkreślił, problem dotyczy całej Europy oraz wielu krajów świata.

Spory rodzinne i ich wpływ na zdrowie psychiczne dzieci

– Spory rodzinne stanowią największą grupę problemów dzieci. W ich wyniku pojawiają się kolejne, jak depresja, samotność, próby suicydalne – powiedział w czwartek podczas posiedzenia komisji sejmowej rzecznik praw dziecka. Poinformował, że w 2022 roku udało się skutecznie powstrzymać niemal 150 samobójstw.

Podkreślił, że najwięcej spraw, które wpłynęły do biura, dotyczy funkcjonowania rodziny.  Zespół spraw rodzinny i nieletnich zanotował rekordową liczbę spraw rodzinnych dotyczących rozwodów, spraw o alimenty, o władzę rodzicielską. Było 2235 nowych spraw. Kontynuowano 1477 spraw z lat poprzednich i 2647 spraw udało się zakończyć – wymienił. Jak podkreślił: "spory rodzinne stanowią największą grupę problemów dzieci". – W ich wyniku pojawiają się kolejne, takie jak depresja u dzieci, samotność i często próby suicydalne – dodał.

Posłuchaj

51:13
Jak rozpoznać i walczyć z depresją wśród dzieci? Inicjatywa "Usłyszeć Dzieci" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Gośćmi audycji byli: prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog specjalny, socjolog, jeden ze specjalistów biorących udział w projekcie "Usłyszeć Dzieci", psycholog Aleksandra Plewka i nauczycielka Dominika Urbańska-Galanciak, które pomogły przyjrzeć się systemowi edukacji. Jak zmieniał się on w ostatnich latach? Czy szkoła odpowiednio przygotowuje uczniów do wejścia w dorosłe życie i realia XXI wieku?

***

  • Projekt "Usłyszeć Dzieci" został zainicjowany w 2021 roku z inicjatywy pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.
  • W ramach akcji eksperci dzielą się swoim doświadczeniem z wychowawcami i nauczycielami.
  • Inicjatywa opiera się na serii rozmów i wykładów, które pomagają dorosłym zrozumieć, jaki jest świat widziany oczami najmłodszych. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Data emisji: 15.06.2023
Godzina emisji: 21.08

IAR/zch

Polecane