Projekt "Dzieciństwo": nagrodzony katalog i wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projekt "Dzieciństwo": nagrodzony katalog i wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym
Dzieciństwo Foto: mat. prasowe

Otwarta na początku czerwca wystawa "Dzieciństwo" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie pokazuje, jakie smaki i odcienie miało dzieciństwo na przestrzeni lat. Wcześniej powstał katalog "Dzieciństwo" będący blisko 400-stronicowym repozytorium wiedzy o etnografii dzieciństwa. I to on został nagrodzony srebrnym medalem za opracowanie graficzne w konkursie "European Design Awards 2023". 

  • Katalog "Dzieciństwo": katalog gromadzonych przez lata zbiorów przekrojowo prezentujący muzealia i archiwalia dotyczące tematu dzieciństwa
  • Wystawa "Dzieciństwo": jak zmieniała się pozycja dziecka w rodzinie i społeczeństwie na przestrzeni lat

"Dzieciństwo" – większy projekt

– Śledząc losy Hani, Janka, Andrzeja, Magdy oraz Kuby i Julki, dzieci urodzonych równo co 30 lat od końca XIX wieku aż do początków obecnego stulecia, można zobaczyć, jak zmieniała się pozycja dziecka w rodzinie i społeczeństwie: w ciągu kilku dekad dziecko zyskało podmiotowość – można przeczytać na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie opis wystawy "Dzieciństwo", która została otwarta 1 czerwca.

Wystawę poprzedzał kompleksowy katalog tematyczny zbiorów, także pod nazwą "Dzieciństwo", unikalny na muzealnym rynku wydawniczym. Stanowił on pierwszy krok w projekcie "Dzieciństwo", którego następnym etapem była wspomniana wcześniej wystawa.

– Katalog "Dzieciństwo" jest zbiorową pracą naukową zespołu z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, pań Agnieszki Grabowskiej, Małgorzaty Kuneckiej i Alicji Brody, i dotyczy szeroko zakrojonego materiału dotyczącego dzieciństwa na przestrzeni ponad 100 lat – tłumaczy Kamila Schinwelska ze studia Elipsy, współautorka nagrodzonego katalogu "Dzieciństwo". – Jest to kompendium ukazujące wiedzę nie tylko przez pryzmat naukowy, ale również przez pryzmat tego, jak panie podeszły do zbierania tych materiałów – opowiada.

– Sam katalog i jego forma została przeanalizowana i zarysowana dzięki analizie tego materiału. Czyli jak zabieraliśmy się za pracę nad projektem, layautem tego katalogu, najpierw przeprowadzaliśmy wielogodzinne rozmowy z zespołem z Państwowego Muzeum Etnograficznego – wskazuje.


Zabawki, praca, sfera sakralna

Z dzieciństwem głównie kojarzą się zabawa i zabawki. Czy to właśnie o nich opowiada katalog? – Tak naprawdę katalog dotyka takich sfer życia jak np. "świętości", czyli cała sfera sakralna, związane z nią obrzędy i to, jak było odbierane przez samo dziecko, ale też jak do tego podchodzili dorośli – wyjaśnia Trójkowy gość. – Jest bardzo duży materiał dotyczący tego, jak szybko dzieci zaczęły brać udział w pracach domowych, jak były aktywizowane i zachęcane do współpracy ze swoimi rodzicami czy wręcz pracy na polu – dodaje.

Wyczulenie estetyczne i zaangażowanie

– Nagrodzony katalog zbiorów przekrojowo prezentuje muzealia i archiwalia dotyczące tematu dzieciństwa gromadzone przez lata w naszych zbiorach. To pierwsze wydawnictwo w Polsce opisujące zbiory muzealne w tak innowacyjny sposób. Studio Elipsy z wyjątkowym wyczuciem estetycznym i zaangażowaniem w tematykę katalogu oraz z najwyższym profesjonalizmem opracowało koncepcję graficzną naszego projektu wydawniczego – oceniają Agnieszka Grabowska i Małgorzata Kunecka.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:21
"Dzieciństwo" kompleksowy projekt Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Kamila Schinwelska (studio elipsy, współautorka projektu graficznego katalogu "Dzieciństwo")
Data emisji: 12.06.2023
Godzina emisji: 13.46

pr

Polecane