Chcemy takiego pokoju, który będzie pokojem trwałym, który zapewni nam rzeczywiście spokojne życie. O tym też będziemy rozmawiali na Szczycie NATO — Prezydent @AndrzejDuda. https://t.co/rcqv8DxWLy pic.twitter.com/JPzGxmQYNa
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) June 12, 2023
Przed szczytem NATO. Na jakie wsparcie może liczyć Ukraina?
2023-06-12, 21:06 | aktualizacja 2023-06-13, 16:06
Goście "Klubu Trójki" odnieśli się m.in. do szczytu Trójkąta Weimarskiego, w ramach którego doszło do spotkania prezydenta Polski, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec. Jak powiedział później Andrzej Duda - Polska, Francja i Niemcy są złączone jednym interesem i świadomością, że Rosja nie może wygrać wojny przeciwko Ukrainie. Jak mówił szef państwa polskiego, dla bezpieczeństwa Europy i NATO rosyjski imperializm i ekspansjonizm muszą zostać powstrzymane.
Spotkanie w Paryżu było jednym z elementów przygotowania do nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie. Prezydenci Polski i Francji oraz kanclerz Niemiec rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie i obronności. Jak zwrócił uwagę w audycji Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych PAP, mówienie o europejskiej jedności w kontekście wojny na Ukrainie nie jest zaskoczeniem. – O wiele ciekawsze byłoby dowiedzieć się, czy ta jedność będzie zaprezentowana podczas szczytu w Wilnie, jeśli chodzi o ofertę dla Ukrainy, bo tu diabeł tkwi w szczegółach. Nie padło na przykład z ust prezydenta Macrona stwierdzenie, że Ukraina musi wygrać tę wojnę – zauważa gość "Klubu Trójki", odnosząc się m.in. do długo oczekiwanej ukraińskiej ofensywy i obecnych wydarzeń na froncie. Jednocześnie - zdaniem eksperta PAP - było to ważne spotkanie mające na celu uzgodnienie wspólnego stanowiska przed szczytem NATO, który odbędzie się w lipcu.
Obawy co do europejskiej jedności
Podobną opinię przedstawił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. – Stanowisko Polski jest znane, jest ono bardzo klarowne i twarde. Problem zatem polega na przekonaniu naszych zachodnich partnerów i sojuszników w ramach NATO do wdrożenia w życie tego typu rozwiązań, a tu niestety są negatywne doświadczenia. Mamy wysunięcie oskarżeń przez niemieckie służby pod adresem Ukrainy i Polski o rzekome wysadzenie Nord Stream 2. To nie jest gest przyjazny ani wykonany bez celu politycznego. Zmusza to niestety do wyciągnięcia wniosków negatywnych co do postawy państwa niemieckiego w odniesieniu do realizacji polskiego celu politycznego i ukraińskiego programu politycznego w tym zakresie. Nie jest to rzecz wyjątkowa. Niemcy od początku wielkoskalowej agresji rosyjskiej, przez pierwsze 11 miesięcy prowadziły [politykę - przyp. red], dystansując się od wsparcia dla Ukrainy – zauważa prof. Żurawski vel Grajewski. Jak dodaje, jednocześnie obecnie Niemcy starają się przedstawić jako część obozu państw wspierających Ukrainę.
Dr Andrzej Anusz zwrócił uwagę, że przed spotkaniem w ramach Trójkąta Weimarskiego doszło do telefonicznej rozmowy między prezydentami Dudą a Zełenskim. – W moim przekonaniu to jest jasny sygnał, że podczas spotkania prezydent Duda występował jako adwokat, przedstawiciel Ukrainy. – Rozumiem, że jeśli bezpośrednio przed spotkaniem jest rozmowa dwóch prezydentów w jego kontekście, to prezydent Zełenski przedstawił bezpośrednio swoje oczekiwania, a prezydent Duda na pewno przekazał je prezydentowi Francji i kanclerzowi Niemiec. To jest jasne pokazanie wiodącej roli Polski jako reprezentanta interesów ukraińskich w tych różnych rozmowach – podkreśla rozmówca Magdaleny Drohomireckiej.
Przeczytaj także:
- "Celem ataków będzie Most Krymski". Analityk o kolejnym etapie ukraińskiej kontrofensywy
- Wsparcie militarne dla Ukrainy. Reznikow: bardzo ważne jest uruchomienie centrum naprawy sprzętu wojskowego
- Wysadzenie tamy na Dnieprze. Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczyna śledztwo
Ukraińskie działania na froncie
"Ważne jest, aby Rosja odczuła, że nie zostało jej dużo czasu. Na Ukrainie toczą się działania kontrofensywne i obronne. Na jakim etapie, nie powiem szczegółowo, ale na pewno to odczujemy" – powiedział ukraiński przywódca.
Wołodymyr Zełenski wyraził także nadzieję na działania mające na celu przyspieszenie przyjęcia Ukrainy do NATO. Poparcie dla członkostwa Ukrainy w NATO zawarto również w deklaracji podpisanej przez Wołodymyra Zełenskiego i premiera Kanady Justina Trudeau. Przebywający niedawno w Kijowie z niezapowiedzianą wizytą szef kanadyjskiego rządu obiecał również nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów. Zapowiedział także przekazanie Ukrainie zatrzymanego w ubiegłym roku rosyjskiego samolotu transportowego Antonow.
Nowy kanadyjski pakiet wsparcia przewiduje m.in. przekazanie Ukrainie 288 pocisków AIM-7 do obrony powietrznej. Ponadto Ottawa przedłuży do roku 2026 wojskową misję szkoleniową, w ramach której w ciągu ostatnich ośmiu lat przeszkolono ponad 35 tys. ukraińskich żołnierzy. Kanadyjski rząd włączy się także w szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.
I welcome Canadian Prime Minister @JustinTrudeau and representatives of his team to Ukraine.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 10, 2023
Despite all Russia's efforts to bow our people, Ukrainians continue to fight for independence and freedom. And in our victory, we will stand together just as we are standing now – on our… pic.twitter.com/sX5dUfP5kK
Co wiemy o ukraińskiej kontrofensywie?
Od kilku dni eksperci i dziennikarze zastanawiają się, czy już rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy. Rosyjska propaganda głosi, że tak i że Ukraińcy nie odnoszą sukcesów. Kijów zachowuje spokój i nie komentuje tego, co dzieje się na froncie. Analityk wojskowy Dawid Szarp mówi o aktywności ukraińskich wojsk, która świadczy o zmianach na polu walki. – To może być szereg uderzeń. Może być jedno duże uderzenie na jednym, wybranym odcinku frontu i jednocześnie szereg uderzeń, które będą przeprowadzone dla zmylenia wroga. To będzie długoterminowa operacja, która na pewno nie okaże się klasycznym natarciem znanym z filmów o wojnie – podkreślił analityk wojskowy.
Ukraińcy – oprócz działań na froncie – prowadzą też ofensywę dyplomatyczną i zjednują sobie coraz więcej sojuszników, aby powołać międzynarodowy trybunał, który osądzi rosyjskie zbrodnie wojenne.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego) i Jarosław Guzy (ekspert ds. międzynarodowych PAP), prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki, Narodowa Rada Rozwoju)
Data emisji: 12.06.2023
Godzina emisji: 21.08
IAR/gs