Zdrowie ponad podziałami. Dlaczego warto wybrać się na badania profilaktyczne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zdrowie ponad podziałami. Dlaczego warto wybrać się na badania profilaktyczne?
Na koniec III kwartału 2023 r. prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało 4,69 mln PolakówFoto: Shutterstock

– Stwierdziłyśmy, że łączy nas zdrowie – podkreśliła w Trójce Barbara Dziuk, przewodnicząca podkomisji stałej do spraw onkologii. Posłanka, wraz z koleżankami z innych ugrupowań, zaangażowała się w promocję badań i programów dostępnych w ramach NFZ, związanych z profilaktyką kobiecych chorób nowotworowych.

– To, co udało nam się wspólnie stworzyć, to umiejętność rozmowy o trudnych tematach. Potrafimy nawiązać nić porozumienia i stworzyć fantastyczne programy, które promują profilaktykę. Z okazji Dnia Kobiet postanowiliśmy zjednoczyć wszystkie organizacje pacjenckie w kontekście informacji i promocji zdrowego stylu życia. Ofertę skierowaliśmy do wszystkich. To była wielka przyjemność widzieć, że wszystkie posłanki, ponad podziałami przystąpiły do badania – mówiła Barbara Dziuk w audycji "Leniwe przedpołudnie".  

Wspólnie w drodze o zdrowie

Poseł przypomniała, że w marcu przedstawicielki organizacji związanych z profilaktyką i walką z nowotworami podpisały "Wspólną Deklarację Działań". Jak oceniła, od tego czasu zadziało się dużo dobrych rzeczy.

 Każda informacja, która dociera do Polek i Polaków, że warto się badać, że warto pójść na badania profilaktyczne, na pewno owocuje tym, że będziemy zdrowsi i będziemy dłużej żyć  zauważał podczas konferencji Waldemar Kraska.

Jak przekazał wiceminister zdrowia, w Polsce jest 1,2 mln Polaków, którzy zostali zdiagnozowani lub są poddani leczeniu przeciw chorobie onkologicznej– To ogromna rzesza ludzi. Dlatego w 2020 roku rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną, której efektem jest ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Myślę, że to jest przełom, jeśli chodzi o leczenie pacjentów onkologicznych w naszym kraju  zaznaczył.


Posłuchaj

51:35
Zdrowie ponad podziałami. Dlaczego warto wybrać się na badania profilaktyczne? (Leniwe przedpołudnie/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przede wszystkim profilaktyka

Jak zaznaczają specjaliści, regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne. Pozwala wykryć wiele chorób na wczesnym etapie, co umożliwia szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. Istnieje grupa podstawowych badań, które powinniśmy wykonywać systematycznie, niezależnie od naszego stanu zdrowia. Jak zalecają, warto wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, ruch oraz ograniczyć czas spędzany przed ekranem urządzeń elektronicznych.

Eksperci dodają również, że często profilaktyka zdrowotna jest rozumiana jako m.in. regularne badania u lekarza. To jednak również nasze codzienne nawyki. Poprzez odpowiednie zachowania zmniejszamy ryzyko chorób, a jednocześnie poprawiamy jakość naszego życia.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Barbara Dziuk, Katarzyna Piekarska, prof. Iwona Niedzielska, prof. Mariusz Bidziński
Data emisji: 11.06.2023
Godzina emisji: 11.06

zch/IAR


Polecane