Centralny Port Komunikacyjny. Jak rodziła się jego koncepcja? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

– Myślę, że to, co mój tata tworzył przez kilkadziesiąt lat, jest warte opowiedzenia. Lotnisko koło Baranowa to była jego fascynacja – przyznaje syn pomysłodawcy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcja powstawała od lat 70. ubiegłego stulecia. 

Centralny Port Komunikacyjny. Jak rodziła się jego koncepcja? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Warszawa 02.1978. Port Lotniczy Warszawa-Okęcie, pasażerowie na pokładzie samolotu Adam Mickiewicz Polskich Linii Lotniczych LOT

Foto: PAP/Bogdan Różyc

Bogusław Jankowski jako pierwszy stworzył koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego, określanego początkowo jako Centralny Port Lotniczy, pracował nad nią przeszło 20 lat. Jako lokalizację węzła komunikacyjnego łączącego lotnisko z liniami kolei dużych prędkości zaproponował rejon między Warszawą a Łodzią. Zawodowo pracował jako tłumacz z języka niemieckiego i angielskiego. Jednocześnie był ekspertem w dziedzinie transportu publicznego, wiceprezesem Towarzystwa Integracji Transportu. To była jego wielka pasja. 

Gdy transport jest pasją. Jak powstała idea Centralnego Portu Komunikacyjnego? (Reportaż/Trójka)
29:02
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bogusław Jankowski z wykształcenia był psychologiem lingwistą, ale zostawił po sobie plany i dokumentację z precyzyjnymi wyliczeniami, godnymi inżyniera. Koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego poświęcił całe życie. O nim i jego pasji opowiada jego syn, który często towarzyszył ojcu w czasie pracy. Bogusław Jankowski był też uczestnikiem licznych konferencji na całym świecie jako ekspert w dziedzinie transportu. Był niezwykłym człowiekiem, a jego historię przedstawi reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.  

Przeczytaj także:

Planowany węzeł przesiadkowy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

***

Tytuł reportażu: "CPK z historią w tle"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 12.06.2023
Godzina emisji: 22.05

gs

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.