Centralny Port Komunikacyjny. Jak rodziła się jego koncepcja? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Centralny Port Komunikacyjny. Jak rodziła się jego koncepcja? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
Warszawa 02.1978. Port Lotniczy Warszawa-Okęcie, pasażerowie na pokładzie samolotu Adam Mickiewicz Polskich Linii Lotniczych LOT Foto: PAP/Bogdan Różyc

– Myślę, że to, co mój tata tworzył przez kilkadziesiąt lat, jest warte opowiedzenia. Lotnisko koło Baranowa to była jego fascynacja – przyznaje syn pomysłodawcy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcja powstawała od lat 70. ubiegłego stulecia. 

Bogusław Jankowski jako pierwszy stworzył koncepcję Centralnego Portu Komunikacyjnego, określanego początkowo jako Centralny Port Lotniczy, pracował nad nią przeszło 20 lat. Jako lokalizację węzła komunikacyjnego łączącego lotnisko z liniami kolei dużych prędkości zaproponował rejon między Warszawą a Łodzią. Zawodowo pracował jako tłumacz z języka niemieckiego i angielskiego. Jednocześnie był ekspertem w dziedzinie transportu publicznego, wiceprezesem Towarzystwa Integracji Transportu. To była jego wielka pasja. 

Posłuchaj

29:02
Gdy transport jest pasją. Jak powstała idea Centralnego Portu Komunikacyjnego? (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Bogusław Jankowski z wykształcenia był psychologiem lingwistą, ale zostawił po sobie plany i dokumentację z precyzyjnymi wyliczeniami, godnymi inżyniera. Koncepcji Centralnego Portu Komunikacyjnego poświęcił całe życie. O nim i jego pasji opowiada jego syn, który często towarzyszył ojcu w czasie pracy. Bogusław Jankowski był też uczestnikiem licznych konferencji na całym świecie jako ekspert w dziedzinie transportu. Był niezwykłym człowiekiem, a jego historię przedstawi reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.  

Przeczytaj także:

Planowany węzeł przesiadkowy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów, ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

***

Tytuł reportażu: "CPK z historią w tle"
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 12.06.2023
Godzina emisji: 22.05

gs

Polecane