Oto współcześni odkrywcy i odkrywczynie – znamy Laureatów Konkursu Young Design 2023!

System wspomagający montaż urządzeń OZE w domach modułowych, narzędzia do materializacji emocji czy kompaktowy odsalacz wody to projekty, które zyskały uznanie Jury XVI edycji konkursu dla młodych projektantów Young Design, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. To kontynuacja wieloletniej tradycji, w ramach której IWP zajmuje się promocją i wspieraniem polskich talentów.

Oto współcześni odkrywcy i odkrywczynie – znamy Laureatów Konkursu Young Design 2023!

Laureaci konkursu Young Design 2023

Foto: mat.prasowe

Sztuka użytkowa coraz bardziej zyskuje na znaczeniu, a młodzi projektanci prześcigają się w innowacyjnych pomysłach. Design to dziś nie tylko jakość wykonania, intrygujący wygląd i styl, ale przede wszystkim pole do tworzenia przyszłościowych rozwiązań mogących usprawnić, ułatwić lub nawet przedłużyć nasze życie. Miejsca takie jak Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie dbają o rozwój i promocję młodych talentów. W tym roku odbyła się już XVI edycja ogólnopolskiego Konkursu Young Design. Tegoroczna edycja nawiązuje do odkrywczej działalności patrona roku - Mikołaja Kopernika. Podczas gali finałowej zostały zaprezentowane  prototypy i produkty tegorocznych Laureatów konkursu. Otwarto też wystawę pokonkursową połączoną z wystawą retrospektywną, którą można już bezpłatnie obejrzeć na ulicy Świętojerskiej 5/7.

- Konkurs ukazuje kreatywność i innowacyjność młodych projektantek i projektantów. Bardzo nas cieszy, że możemy w ten sposób promować i wspierać młode talenty, tym samym przyczyniając się do rozwoju branży wzorniczej - podkreśliła podczas gali Agnieszka Wasilewska, Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Zwycięzcą nagrody głównej - Stypendium im. Wandy Telakowskiej ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wartości 20 000 zł został Jacek Janas z projektem SelfHytte. To system wspomagający montaż urządzeń OZE w domach modułowych. Projekt otrzymał również nagrody Prezesa Polskiej Fundacji Narodowej  oraz Prezesa ARP Budownictwo.

W społeczeństwie świadomym ekologicznie wzrasta zapotrzebowanie na nowe, przystępne rozwiązania wspierające oszczędzanie energii. Projekt Jacka Janasa stawia na funkcjonalność, estetykę oraz korzyści związane z OZE. To łatwe w montażu nawet na niewielkiej powierzchni, intuicyjne narzędzie do wprowadzenia rozwiązań takich jak fotowoltaika, rekuperacja, turbiny wiatrowe, magazynowanie energii, zbieranie wody szarej itp. Ważną rolę w projekcie odgrywa kominek, który może przyjąć tradycyjną lub nowoczesną formę, tworząc w domu przytulną atmosferę, jednocześnie wspierając działanie całego urządzenia.

Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. otrzymał Jakub Bruss z projektem BASOW - konstrukcji służącej do uzdatniania słonej wody przy użyciu energii słonecznej.

Nagrodę Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. otrzymała Oleksandra Milishchuk z projektem FEMO. - narzędzia pozwalającego materializować emocje.

Nagrodę Specjalną Fundacji Orlen otrzymała Aleksandra Wróbel z projektem Mycelio - ekologicznych trumien dla zwierząt wykonanych z grzybni, a dodatkową nagrodę Fundacji Orlen otrzymała Beata Świętońska z projektem Flor-i. - symulacją świata roślin w formie układanki.

Nagrodę Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. oraz nagrodę Ministra Edukacji i Nauki otrzymała Karolina Fischer z Próbnikiem tkanin żakardowych z wykorzystaniem druku sublimacyjnego.

Na przestrzeni lat, w których odbywa się Young Design, wielu początkujących wówczas twórców zyskało uznanie i rozwinęło swoje kariery. Ich prace można obejrzeć obok tegorocznych zwycięskich projektów. Wśród nich znalazł się m.in. MOLLES – projekt zaopatrzenia protetycznego kończyny dolnej, wspierający uprawianie sportów wodnych autorstwa Jakuba Garstkiewicza – laureata Young Design 2022, niezwykły zestaw KAPITALISTYCZNE ZABAWKI zaprojektowany przez Szymona Zakrzewskiego (w tym „Skakanka wyzysku”, „Labirynt Migracji”, „Układanka mieszkaniowa”, „Układanka kredytowa”, „Ulotne zarobki”), zestaw do terapii multisensorycznej dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera SENSORIA Małgorzaty Kostacińskiej czy zestaw służący do samodzielnego wytwarzania perfum OSME stworzony przez Annę Elizę Gwiazdę.

Wystawę pokonkursową połączoną z retrospektywą można oglądać do 30 lipca 2023 roku w sali im. Wandy Telakowskiej w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie) od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00–19.00 oraz w weekendy w godzinach 12.00–19.00. Wstęp jest wolny.

Partnerzy: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Totalizator Sportowy Sp. z o.o., LTG Cargo Polska Sp. z o.o., Operator ARP Sp. z o.o., ARP Budownictwo Sp. z o.o

Dofinansowane przez: Fundacja Orlen, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja ARP

Patronaty honorowe: Prezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii (Patronat nad Galą Konkursu), Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Wydział Sztuk Pięknych, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Patroni medialni: Program 3 Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Magazif, Sztuka Architektury, Architektura i Biznes, WhiteMad, dlastudenta.pl, HIRO, Poptown

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.