"Trójka pod Księżycem": pomiędzy krainami, epokami, dziedzinami sztuki
2023-06-02, 09:06 | aktualizacja 2023-06-02, 09:06
Żyjemy w świecie "pomiędzy". Wędrujemy bądź uchodzimy, funkcjonujemy na pograniczu systemów, tworzymy kulturę zapożyczeń, wzajemnych inspiracji, przepływów z jednej dziedziny sztuki do innej. O tym rozmawialiśmy w pierwszym czerwcowym wydaniu "Trójki pod Księżycem", podejmując przy okazji różne aktualne tematy.
Połączyliśmy się z Legnicą, z dyrektorem Teatru im. H. Modrzejewskiej – Jackiem Głombem – oraz z Robertem Urbańskim – autorem sztuki, której premiera odbędzie się w drugiej połowie czerwca. "Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej" w reżyserii Łukasza Czuja będzie stanowiła pretekst rozmowy o poplątanej historii Legnicy, miasta przechodzącego pod kolejne wpływy, pozostającego w XX wieku "pomiędzy".
W podobnej sytuacji znajdował się w XX wieku Gdańsk, miasto na drugim krańcu Polski. Premiera "Rigoletta" w Operze Bałtyckiej skłoniła nas do rozmowy o tym, jak literatura i teatr wpływały na siebie wzajemnie. U źródeł libretta opery Verdiego była sztuka Victora Hugo "Król się bawi" (1832). W 20 lat później powstało libretto jednej z najsłynniejszych oper świata. Naszymi gośćmi byli dyrektorzy Opery Bałtyckiej: Romuald Wilcza Pokojski oraz maestro Yaroslav Shemet. Dyrygent żyje i tworzy "pomiędzy" Ukrainą, gdzie się urodził i Polską, którą wybrał.
W Gdańsku także Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia obchodzi 25-lecie. Połączyliśmy się z dyrektor CSW – Jadwigą Charzyńską. Przypomnieliśmy, co wydarzyło się "pomiędzy" czasem, gdy gdańskie łaźnie pełniły funkcje użytkowe (od początku XX wieku), a udostępnieniem ich artystom. Owo "pomiędzy" w tym przypadku opowiada historię jednego z rozdziałów rewitalizacji zmarginalizowanych dzielnic miasta, które nie zostały zniszczone podczas wojny. Zaprosimy na wyprawę z Dolnego Miasta do Nowego Portu.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka pod księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Dariusz Pieróg
Data emisji: 1.06.2023
Godzina emisji: 0.05
bm/zch