Targi książki. Słowa, które mają moc budowania mostów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Targi książki. Słowa, które mają moc budowania mostów
Czytanie pomaga nam lepiej rozumieć światFoto: Shutterstock/LeManna

– Te targi były niezwykłe, bo gościem honorowym była Ukraina, działo się to pod hasłem "Miliony mostów". To oczywiście jest metafora, którą na różny sposób można czytać – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki. 

– Mosty oczywiście łączą, ale też pokazują, że między światami, brzegami jest jakaś rzeka, czyli coś, co może dzielić te lądy. To jest taka metafora, która mówi o nadziei na to, że to, co się teraz dzieje nas, w jakiś sposób przybliży i będzie łączyło, ale mówi też o tym, co nas dzieli. Jeśli nie będziemy sobie z tego zdawali sprawy i naiwnie będziemy myśleli, że wszystko zawsze nas połączy, to może to się różnie skończyć – dodaje rozmówca Anny Popek, opowiadając o Międzynarodowych Targach Książki w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. 

"Wspólnie tworzymy historię"

– Książka dla Ukraińców i Polaków ma sakramentalne znaczenie. Razem napiszemy jeszcze niejedną stronę naszej wspólnej historii, z której będą dumne nasze dzieci – powiedział szef Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk na czwartkowym otwarciu Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że "to są niezwykle ważne dni w roku, kiedy w stolicy naszego kraju, w jednym miejscu zbierają się autorzy i wydawcy polscy i zagraniczni, a także my, miłośnicy książek, ci, dla których książka, czytanie, jest wielką wartością". "Mamy tutaj prawdziwą ucztę kulturalną" – dodała.  

Przeczytaj także:

Zrozumieć się lepiej

Przyznała, że dla niej "bardzo ważne jest to, że gościem honorowym tegorocznej edycji jest Ukraina". Wskazała, że "książka jest nośnikiem wartości uniwersalnych, które pozwalają nam się jednoczyć i łączyć, to ona pozwala nam przetrwać, dodaje otuchy, wzmacnia i bardzo często daje nadzieję, że świat może być inny, lepszy, że może być pokój". – Mam nadzieję, że książki spowodują, że zbudujemy jeszcze lepsze porozumienie pomiędzy Polską a Ukrainą i że przyszłość zwycięskiej Ukrainy i pomyślność naszych czasów będzie także zawdzięczana kulturze – dodała. 

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w odtworzonym podczas uroczystości nagraniu powiedziała, że obecnie Polacy i Ukraińcy tworzą historię, o której z czasem będą pisane książki. – To, co nazywamy mianem historycznego momentu, dzieje się właśnie tu i teraz, dotyczy obu naszych krajów. W ciągu ostatnich miesięcy, trwania rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainie, ciepło przyjęliście i daliście wsparcie milionom naszych obywateli, a dziś z takim samym ciepłem przyjmujecie nasze książki. Ten gest jest dla nas niezmiernie istotny – podkreśliła. 

Posłuchaj

48:26
Książki szansą na lepsze zrozumienie tego, co nas łączy i dzieli (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tysiące gości, setki spotkań 

W Międzynarodowych Targach Książki, które odbywały się w Warszawie od czwartku do niedzieli, uczestniczyło prawie 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Na trzech scenach i w siedmiu salach odbyło się blisko 270 spotkań, do tego ponad 500 spotkań na stoiskach wydawców – łącznie, w ciągu czterech dni, w ramach targów, miało miejsce blisko 800 wydarzeń. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura. 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 28.05.2023
Godzina emisji: 11.08

PAP/gs

Polecane