Jaka będzie nowa Europa i nowy europejski ład po zakończeniu wojny na Ukrainie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka będzie nowa Europa i nowy europejski ład po zakończeniu wojny na Ukrainie?
Jak będzie wyglądała Unia Europejska po zakończeniu wojny w Ukrainie?Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Jak zmienia się mapa polityczna Europy i jak kształtują się nowe konstelacje, których powstanie wymusiła wojna na Ukrainie? Jak pod wpływem tego konfliktu przekształcać się będzie Unia Europejska i jak wkomponować Ukrainę w nowy ład europejski? Na te pytania odpowiadali w "Klubie Trójki" goście zaproszeni przez Piotra Semkę.

– To, co było zaskakujące, to bardzo szybka ewolucja polityki administracji Bidena w stosunku do Ukrainy. Gdybyśmy w 2021 roku opracowywali prognozę, jak ta polityka może wyglądać, to prawdopodobnie nie przypuszczalibyśmy, że ona przybierze taki kształt – mówił historyk Sławomir Dębski, politolog, ekspert ds. międzynarodowych, dyrektor Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych. – Administracja Bidena z całą pewnością nie dążyli do żadnej konfrontacji z Rosją: miała to być w pewnym sensie kontynuacja polityki Baracka Obamy. Dążyli do tego, żeby spory i napięcia z Rosja zamrozić na cztery lata, żeby nic się nie działo. I taka była oferta prezydenta Bidena złożona prezydentowi Putinowi w Genewie – wyjaśniał.

– A można powiedzieć, że Rosja wywróciła stolik – dodał analityk Wojciech Konończuk, ekspert ds. międzynarodowych, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich. – Rosja postawiła złą diagnozę na wielu frontach. Zaczynając od ukraińskiego: zła ocena tego, czym jest państwo ukraińskie, na ile państwo i społeczeństwo ukraińskie jest gotowe do wojny. Źle ocenili administrację Bidena, źle ocenili Zachód jako całość, także jeśli chodzi o Unię Europejską. Także jeśli chodzi o pewne okno, które ich zdaniem się pojawiło w związku z wyborami w Niemczech i we Francji, fatalne wycofanie się Amerykanów z Afganistanu – wyliczał.

– Więc diagnoza, którą sobie Putin i jego koledzy postawili, mówiła "teraz, albo nigdy" – wskazał.

– Ja bym dodał, że w polityce Bidena był jeszcze jeden element, również powracający do czasów Baracka Obamy, gest bardzo serdecznie witany w Berlinie: Niemcy, jako główny partner w Europie, jako kraj, który ma być odpowiedzialny za tę część Europy. To było łatwe po ekscentrycznym Trumpie, który Niemcy, nb. kraj swoich przodków, obrażał przy każdej okazji – zauważył dziennikarz Jarosław Guzy, ekspert polityki międzynarodowej. – Przy wszystkich ograniczeniach wynikających z wieku Bidena, Rosjanie i Putin zapomnieli, że to jest człowiek starej daty, czyli zimnej wojny. Akurat szczęśliwie się złożyło, że prezydentem USA został ktoś, kto tę zimną wojnę ma zakodowaną w swojej mentalności – tłumaczył.  


Posłuchaj

49:16
Zmieniająca się mapa polityczna Europy i kształtujący się nowy ład na naszym kontynencie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Wojciech Konończuk (analityk, ekspert ds. międzynarodowych, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich), Sławomir Dębski (historyk, politolog, ekspert ds. międzynarodowych, dyrektor Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych), Jarosław Guzy (dziennikarz, ekspert polityki międzynarodowej)
Data emisji: 24.03.2023
Godzina emisji: 21.09

pr

Polecane