Trudny los polskich księgarzy. "To są ostatnie podrygi"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudny los polskich księgarzy. "To są ostatnie podrygi"
Kolejne księgarnie znikają z ulic polskich miastFoto: Bartek Sadowski / Forum

Kolejne księgarnie znikają z ulic polskich miast, a ich prowadzenie staje się dla właścicieli ekonomicznie nieopłacalne. Czy internet zabije tradycyjne sklepy, w których można wziąć do ręki książkę przed jej zakupem?

Na początku roku Stowarzyszenie Księgarzy Polskich przeprowadziło wśród właścicieli księgarń w Polsce ankietę. Wynika z niej, że prawie 80 proc. z nich regularnie dopłaca do swojego interesu, a 14 proc. planuje w najbliższym czasie zakończyć działalność. Kolejne księgarnie i antykwariaty znikają więc z ulic polskich miast.

Ciucholand im. S. Żeromskiego

W lokalach, gdzie wcześniej przez wiele lat sprzedawano książki, prowadzone są dziś bardziej dochodowe interesy. Przykładowo, w dawnej Księgarni im. Stefana Żeromskiego w Warszawie, pod istniejącym do dziś neonem, obecnie można kupić tanią odzież na wagę. – Stefan Żeromski, jak by nie było klasyk polskiej literatury, jest w tej chwili patronem ciucholandu – mówi gorzko Zofia Szpojankowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

Coraz więcej małych miasteczek nie ma już żadnej księgarni. Wiosną tego roku w Mrągowie zniknął ostatni tego typu sklep, z przeszło stuletnią tradycją. – Księgarstwo w Polsce jest w stanie przedupadkowym, to są ostatnie podrygi – uważa rozmówczyni Jakuba Tarki.

Czy politycy pomogą księgarzom?

Jedyny ratunek Zofia Szpojankowska widzi w zmianie prawa, tak by książki sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych miały tę samą, z góry ustaloną cenę. – Tak mamy na Zachodzie, we Francji, w Anglii, Niemczech, w większości cywilizowanych krajów. To w ciągu paru lat powinno unormować i uspokoić rynek książek.

Zdaniem szefowej SKP, w Polsce nie ma jednak lobby, które mogłoby doprowadzić do uchwalenia odpowiednich ustaw.


Posłuchaj

24:49
"Jeszcze są księgarnie", Jakub Tarka (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 

***

Tytuł reportażu: "Jeszcze są księgarnie"
Autor reportażu: Jakub Tarka
Data emisji: 23.05.2023
Godzina emisji: 22.05

kc 


Polecane