Proces "Łupaszki" (odc. 1)

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Proces "Łupaszki" (odc. 1)
Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka"Foto: źr. IPN

Jest jesienny poniedziałek 1950 roku. Przed rejonowym sądem wojskowym w Warszawie rozpoczyna się proces "zdrajców" z Okręgu Wileńskiego AK.

Posłuchaj

Proces "Łupaszki". (PR, 23.02.2011)
+
Dodaj do playlisty
+

Zarzuty postawiono podpułkownikowi Antoniemu Olechnowiczowi, kapitanowi Henrykowi Borowskiemu, majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi, podporucznikowi Lucjanowi Minkiewiczowi oraz Wandzie Minkiewicz i Lidii Lwow.

Oskarża się ich o to, że w czasie okupacji współpracowali z wywiadem hitlerowskim w zwalczaniu polskiego demokratycznego ruchu wyzwoleńczego i radzieckiej partyzantki.

Zygmunt Szendzielarz, pseudonim "Łupaszka", przychodzi na świat w marcu 1910 roku, kończy Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu.

W 1939 roku dowodzi jednym ze szwadronów Wileńskiej Brygady Kawalerii. Po klęsce wojny obronnej próbuje ujść z kraju, by dołączyć do odtwarzanego na zachodzie Wojska Polskiego.

Po nieudanej próbie rozpoczyna działalność konspiracyjną w V Wileńskiej Brygadzie AK, zwanej Brygadą Śmierci. Po wojnie "Łupaszka" walczy przeciwko nowej komunistycznej władzy. W 1948 roku zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu mokotowskim, gdzie czeka na proces.

Historia procesu Zygmunta Szendzielarza i jego towarzyszy broni także w czwartek i piątek na antenie Trójki.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszają Michał Nogaś i Wojciech Włodarczyk.

Polecane