Człowiek, który ruszył Ziemię. Co wiemy o Mikołaju Koperniku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Człowiek, który ruszył Ziemię. Co wiemy o Mikołaju Koperniku?
Pomnik Mikołaja Kopernika w WarszawieFoto: Shutterstock

Był astronomem, kanonikiem, prawnikiem, matematykiem, lekarzem i ekonomistą. Jego najważniejszym dziełem jest traktat "O obrotach sfer niebieskich", w którym opisał heliocentryczną wizję wszechświata. Co dziś wiemy o Mikołaju Koperniku? 

Urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu jako syn kupca Mikołaja i jego żony Barbary, pochodzącej z rodu Watzenrode. Jego wujem był biskup warmiński Łukasz Watzenrode. To dzięki jego protekcji i finansowemu wsparciu młody Mikołaj mógł rozpocząć studia na Akademii Krakowskiej, a następnie kontynuować je na najlepszych europejskich uczelniach.

Po powrocie ze studiów osiadł w Lidzbarku Warmińskim i został sekretarzem swojego wuja oraz kanonikiem kapituły warmińskiej. Nie był jednak wyświęconym kapłanem. Po kilku latach przeniósł się do Fromborka, gdzie oddał się pracy naukowej, ale nie tylko. To w tym czasie zawiązała się relacja między nim a Anną Schilling, jego gospodynią. Zgorszenie budził fakt, że Anna zostawiła męża niedługo po ślubie i zamieszkała z Kopernikiem.

"Wstrzymał Słońce…"

To prawdopodobnie we Fromborku Kopernik spisał swoje rewolucyjne dzieło "O obrotach sfer niebieskich", w którym ustalił, że Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak do tej pory sądzono. Zdaniem prof. Marka Urbańskiego do opracowania koncepcji heliocentrycznej nie doprowadziła Kopernika obserwacja nieba, a zamiłowanie do filozofii.

Mikołaj Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu. Drugą dziedziną, obok astronomii, w której się zasłużył, była ekonomia. 21 marca 1522 wygłosił w Grudziądzu wykład "Traktat o monecie", w którym postawił słynną tezę o wypieraniu lepszego pieniądza (o większej wartości rynkowej) przez gorszy, co jego zdaniem prowadziło do zubożenia społeczeństwa. Przedstawił wówczas również projekt reformy monetarnej w Prusach Królewskich.

W audycji:

  • Robert Szaj o Mikołaju Koperniku – astronomie, ekonomiście i człowieku;
  • Ałbena Grabowska opowiedziała o musicalu poświęconemu Mikołajowi Kopernikowi;
  • Agnieszka Szymańska przypomniała o jubileuszu zespołu Fasolki.

Posłuchaj

49:32
Leniwe przedpołudnie 21 maja godz. 11:08
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Data emisji: 21.05.2023
Godzina emisji: 11.08

PR Historia/ zch /kul

Polecane