Tajemnice poskręcanych liści. Międzynarodowe święto herbaty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tajemnice poskręcanych liści. Międzynarodowe święto herbaty
Codziennie, na całym świecie wypija się około trzech miliardów filiżanek herbaty. Foto: Shutterstock

Codziennie, na całym świecie wypija się około trzech miliardów filiżanek herbaty. To drugi najpopularniejszy napój, zaraz po wodzie. Polacy najchętniej piją czarną herbatę z dodatkiem cytryny, a na naszych stołach nadal królują "ekspresówki". Co wiemy o tym napoju o złocistej barwie? 

Obecnie uchodzi za zimowego faworyta w większości europejskich krajów. Francuzi piją ją "na lekarstwo", zgodnie zresztą z jej pierwotnym charakterem, a Brytyjczycy zasiadają do niej po południu i popijają z dodatkiem mleka. Wszystkie chińskie legendy związane z odkryciem naparu z liści herbaty odwołują się do jej uzdrawiających mocy napoju. Ile jest w tym prawdy?  

Najstarsze rodzaje herbat mają ponad 1700 lat. W Azji uznawano ją za napój o właściwościach prozdrowotnych. Jak się okazuje, w przekazach nie ma przesady. Herbata dodaje bowiem sił i usuwa zmęczenie. Podnosi również ciśnienie, przyspiesza bicie serca i pobudza system nerwowy. Zawarte w niej flawonoidy wychwytują wolne rodniki i neutralizują ich szkodliwe działanie, chroniąc przed miażdżycą i zawałem oraz nowotworami, a także opóźniając starzenie.

Ulubiony napój Europejczyków

Nie do końca wiadomo, kto pierwszy sprowadził herbatę do Europy Prawdopodobnie przybyła ona do nas za sprawą Holendrów lub Portugalczyków, którzy w XVII wieku zajmowali się sprowadzaniem orientalnych towarów. Początkowo napój nie cieszył się zbyt wielką popularnością. Egzotyczny smak zdecydowanie różnił się od wybieranych przez Europejczyków trunków. Przez długi czas herbata uchodziła za towar bardzo luksusowy. Jej liście były bardzo drogie i trudno dostępne.

Posłuchaj

6:31
Tajemnice poskręcanych liści. Międzynarodowe święto herbaty (Bed and breakfast/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przygotowanie i przechowywanie 

Jakościową czarną herbatę sypaną powinno parzyć się we wrzątku około 3-5 minut. Ważne jednak, żeby nie zalewać jej bulgocącą wodą. W przypadku herbat zielonych proces parzenia jest bardziej skomplikowany. Należy ją zalać wodą o temperaturze 70-80 stopni. 

By dłużej cieszyć się herbacianymi zapasami, warto zadbać o ich przechowanie. Herbata jest bardzo wrażliwa na wilgoć i na obce zapachy. Najlepiej trzymać ją  więc w szczelnym opakowaniu i umieścić w suchym miejscu, z dala od kuchni.

Picie herbaty wydłuża życie / Czajnikowy.pl - dobra herbata

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzą: Piotr ŁodejRaf Uzar
Data emisji: 20.05.2023
Godzina emisji: 8.23

pr/zch/kq

Polecane