Czy Erdoğan może przegrać wybory? "Szansa nie jest duża, ale turecka polityka już nieraz nas zaskoczyła"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Erdoğan może przegrać wybory? "Szansa nie jest duża, ale turecka polityka już nieraz nas zaskoczyła"
Przywódca Turcji Recep Tayyip Erdoğan jest na dobrej drodze do przedłużenia swoich rządów Foto: PAP/Abaca

Przywódca Turcji Recep Tayyip Erdoğan jest na dobrej drodze do przedłużenia swoich rządów na kolejną dekadę. Po wygranej w pierwszej turze wyborów prezydenckich jest zdecydowanym faworytem również drugiej tury, chyba, że jakimś cudem opozycji uda się odwrócić kartę na swoją korzyść. – To nie jest duża szansa, ale turecka polityka już nieraz nas zaskoczyła – mówi Karolina Wanda Olszowska.

Erdoğan w pierwszej turze wyborów prezydenckich uzyskał niespełna 49,4 proc. głosów, a jego główny kontrkandydat, lider opozycji Kemal Kılıçdaroğlu, osiągnął około 45-procentowe poparcie. Opozycja ma tydzień na zmobilizowanie swoich wyborców przed drugą turą, która odbędzie się w niedzielę, 28 maja.

– Wiara w zwycięstwo w pierwszej turze była dość duża. W momencie, gdy się okazało, że ponownie się to nie udało, widać bardzo duży spadek morale u opozycji. Zobaczymy, czy uda się podnieść to morale do przyszłej niedzieli – zastanawiała się w Trójce Karolina Wanda Olszowska.

Specjalistka od spraw tureckich zwróciła uwagę na rosnącą frustrację przeciwników Erdoğana, który jest u władzy od 2003 roku, najpierw jako premier, a od 2014 roku jako prezydent kraju. – W momencie, gdy od lat mamy nadzieję, że coś się zmieni i kolejny raz okazuje się, że sondaże zawiodły, że Erdoğanowi znowu niewiele brakło do tego, by wygrać w pierwszej turze, wydaje się, że część tureckiej opozycji straciła już nadzieję, że da się z nim wygrać – mówiła Olszowska.

Rozmówczyni Rafała Tomańskiego zauważyła, że w Turcji bardzo mało jest obywateli niezainteresowanych wyborami – w pierwszej turze do urn poszło ponad 93 procent uprawnionych do głosowania. Dlatego też trudno znaleźć niezdecydowanych wyborców. Ponadto, Kemal Kılıçdaroğlu wcale nie jest wymarzonym kandydatem na prezydenta dla wielu Turków, którzy chcieliby zakończenia rządów Erdoğana.

Wszystko to sprawia, że urzędujący prezydent może ze spokojem oczekiwać na drugą turę wyborów, a jedyną nadzieją dla opozycji jest to, że Kılıçdaroğlu przejmie część elektoratu nacjonalisty Sinana Oğana, który w pierwszej turze zdobył 5,2 procent głosów. – To nie jest duża szansa, ale turecka polityka już nieraz nas zaskoczyła – stwierdziła Karolina Wanda Olszowska.

Ponadto w audycji:

  • dr Paweł Ramiączek, politolog z Uniwersytetu Wyższej Szkoły Bankowej o tym, jak Europa chce rozliczyć Rosję za jej zbrodnie na Ukrainie;
  • gen. Waldemar Skrzypczak o rakiecie pod Bydgoszczą i tajemniczym balonie z Białorusi, który naruszył polską przestrzeń powietrzną;
  • Jakub Stempniewicz (Planeta Tajlandia) o historycznej wygranej opozycji w wyborach w Tajlandii;
  • Przemysław Biskup (PISM) o wizycie na Tajwanie byłej premier Wielkiej Brytanii Liz Truss;
  • dr Mateusz Piątkowski (Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki): rosyjski żołnierz poddaje się ukraińskiemu dronowi, autonomiczne systemy obrony przeciwlotniczej i prawne problemy związane z AI na froncie.

Posłuchaj

1:37:00
Polityczne wydarzenia tygodnia (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 20.05.2023
Godzina emisji: 13.05

kc

Polecane