Julia Szczepańska: lubię grać ciemne charaktery

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Julia Szczepańska: lubię grać ciemne charaktery
Julia Szczepańska jako Barbara Niechcic Foto: PAP/Tytus Żmijewski

– Bardziej pasuję do kina autorskiego, niż komercyjnego. Nie jestem dziewczyną, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy – mówiła w Trójce Julia Szczepańska. Aktorka zadebiutowała na dużym ekranie w filmie "Wiarołom".

Mimo młodego wieku Julia Szczepańska ma już w dorobku kilka wartościowych nagród aktorskich. Jedną z nich jest Nagroda im. Andrzeja Nardellego Zarządu Sekcji Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich za najlepszy debiut aktorski w sezonie 2021/22 w teatrach dramatycznych. Dostała ją za rolę Barbary Niechcic w przedstawieniu "Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.

– Zazwyczaj buduję moje postaci bardzo blisko siebie, często mamy wiele cech wspólnych. Ciężko się do tego przyznawać w przypadku Barbary Niechcic, która jest uznawana za największą jędzę polskiej literatury, ale bardzo się z Baśką polubiłyśmy i ta postać jest mi bliska – wyznała w Trójce aktorka.

Gość audycji "W antrakcie" przyznała też, że lubi grać ciemne charaktery. – Wydaje mi się to wyzwaniem, by zrobić z postaci, która wydaje się okropna, której widz nie lubi i nie rozumie, postać, która jednak przełamuje tego widza i wciąga go w swoją historię. (…) Bardzo boję się naiwności na scenie, a mam wrażenie, że w ciemnych postaciach jest taj naiwności o wiele mniej, że są w pewnym sensie bardziej dojrzałe i świadome.

Aktorka, którą chce się oglądać na ekranie

W ubiegłym roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Tofifest" w Toruniu, Szczepańska otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za debiut aktorski w filmie "Wiarołom" w reż. Piotra Złotorowicza. – Czuję intuicyjnie, że bardziej pasuję do kina autorskiego, niż do kina komercyjnego. Nie jestem typem przepięknej dziewczyny, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy – mówiła rozmówczyni Malwiny Kiepiel i Magdy Kuydowicz.

25-letnia Julia Szczepańska pochodzi z Warszawy. Ukończyła studia na wydziale aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W 2020 roku na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi otrzymała nagrodę Opus Film "dla aktorki, którą chcielibyśmy oglądać na ekranie telewizyjnym i filmowym".

W audycji ponadto:

  • "Tango Operita. Maria de Buenos Aires" – debiut Wojciecha Farugi na scenie operowej Teatru Wielkiego w Warszawie;  
  • "Powrót Tamary" w Teatrze Studio, reż. Cezary Tomaszewski;
  • Wędrówki Malwiny – ciąg dalszy powrotu do młodości przed nadchodzącym Dniem Dziecka, czyli "Tytus, Romek i A'Tomek" w Teatrze Kamienica;
  • Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej, o przygotowywanym Festiwalu Fredrowskim, zaplanowanym na 3-6 czerwca w Warszawie.

Posłuchaj

51:55
Julia Szczepańska: lubię grać ciemne charaktery (W antrakcie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadziły: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 20.05.2023
Godziny emisji: 12.05

kc


Polecane