Ewolucja człowieka. Czy będziemy jak Transformersi?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ewolucja człowieka. Czy będziemy jak Transformersi?
Futurolodzy snują śmiałe wizje na temat ewolucji człowiekaFoto: Shutterstock/Mr Dasenna

Jak będzie wyglądał człowiek przyszłości? Futurolodzy snują na ten temat śmiałe wizje, jednak ewolucja rządzi się swoimi prawami. Czy jesteśmy w stanie przewidzieć, w którą stronę pójdzie rozwój naszego gatunku?

Wraz z gwałtownym postępem technologii wśród futurologów pojawiają się coraz śmielsze pomysły na to, jak bardzo zmieni się człowiek już w niedalekiej przyszłości. – Są takie wizje, że ludzie będą trochę niczym Transformersi, może nawet jakieś genderowe, transseksualne hybrydy. Możemy powiedzieć, że są to wizje z pogranicza fantastyki. Nic nie wskazuje na to, żeby ewolucja człowieka miała przebiegać w odmiennych od dotychczasowego rozwoju kierunkach – uspokajała w Trójce dr hab. Katarzyna Kość-Ryżko, antropolog międzykulturowy i psycholog z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Szukanie bliskości w pędzącym świecie

Choć pewne cechy ewolucyjne wzmacniają się, a inne stają się zbędne i stopniowo zanikają, pod względem fizycznym nie zmieniliśmy się zbytnio w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. – Natomiast tym, co zmienia człowieka, zdecydowanie jest postęp cywilizacyjny i warunki kulturowe, w jakich żyje – zauważyła gość "Trójki przed południem".

Wszystko to sprawia, że ewoluują nasze poglądy czy nawet wartości moralne. Niezmienne pozostaje jednak to, że wciąż szukamy bliskości drugiego człowieka. – Ludzie, nawet zamknięci wieczorami w swoich pokojach i zanurzeni w rzeczywistości wirtualnej, mają klasyczne potrzeby: poszukiwanie więzi, relacji, szczerości, bliskości, zaufania, wspólnoty – stwierdziła dr Kość-Ryżko.


Posłuchaj

3:18
Ewolucja człowieka. Czy będziemy jak Transformersi? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel 
Data emisji: 16.05.2023
Godzina emisji: 11.40

kc


Polecane