Ostatni zachowany ołtarz papieski - reportaż "Nasz Papież"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatni zachowany ołtarz papieski - reportaż "Nasz Papież"
Ołtarz papieski w Starym SączuFoto: PAP/Piotr Gęsicki

W Starym Sączu zachował się jedyny w Polsce ołtarz polowy w góralskim stylu, na którym Jan Paweł II kanonizował patronkę miasta św. Kingę. Dziś ołtarz jest bardzo popularnym miejscem pielgrzymek. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Nasz Papież" autorstwa Moniki Chrobak. 

Papież Polak, już bliski kresu swego życia, wyniósł ją do godności świętej podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku. Podczas mszy Jan Paweł II zaapelował o ducha służby, uczciwości i prawdy w dziedzinie polityki, działalności gospodarczej, społecznej i prawodawczej. Siedząc przy ołtarzu, patrzył na góry i na koniec nie mógł się powstrzymać przed "lekcją geografii". Powiedział: "Jesteśmy tu, w Starym Sączu, skąd wyruszamy ku Dzwonkówce… na Prehybę… i schodzimy albo zjeżdżamy na nartach…". Wymienienie przezeń kolejno miejscowości, gór i rzek Sądecczyzny wywołało ogromny entuzjazm tłumów, które nagrodziły słowa papieskie wykrzyczanymi z całego serca słowami "szóstka z plusem", wiwatami i śpiewem "Sto lat". 


Ołtarz papieski nie został finalne rozebrany. Poniżej budowli powstało muzeum poświęcone polskiemu papieżowi, w którym zachowało się wiele pamiątek, m.in. piuska. Jest na niej podpis z dnia inauguracji pontyfikatu 22 października 1978. Obok ołtarza ponad 20 lat temu zostało wybudowane Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. św. Jana Pawła II, w którym odbywają się rekolekcje i spotkania nawiązujące do spuścizny Ojca Świętego. 

"OPOKA" Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu - Ołtarz Papieski/starysacz.info

– Tutaj można bliżej poznać postać Jana Pawła II, ale też pomodlić się za jego wstawiennictwem o różne łaski. Wielu ludzi wprost mówi, że po takiej modlitwie wyprosili cud, na przykład dar posiadania dzieci – mówi ksiądz Paweł Broński, dyrektor DCP. 


Posłuchaj

22:55
Reportaż "Nasz Papież" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

18 maja będziemy obchodzić 103. rocznicę urodzin Jana Pawła II.

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:

src="http://static.prsa.pl/b6ddb546-4b99-4821-a5b8-58b852e8eee3.file"

***

Tytuł reportażu: "Nasz Papież"
Autor reportażu: Monika Chrobak 
Data emisji: 17.05.2023
Godzina emisji: 22.10

gs/zch

Polecane