Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" [POSŁUCHAJ]
Jasna Góra. Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do PolskiFoto: PAP/Jerzy Ochoński

Dla profesora Andrzeja Zielińskiego Jan Paweł II był najlepszym nauczycielem. Prowadził i wciąż prowadzi go przez życie. Andrzej przyjechał na studia muzyczne do Krakowa, nikogo tam nie znał. Trafił do harcerstwa i tam poznał Karola Wojtyłę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Niezatarte ślady".

Profesor Andrzej Zielińskidzięki Karolowi Wojtyle, poznał w Krakowie swoją żonę. Uczestniczył w wielu pielgrzymkach Ojca Świętego do Polski, najbardziej pamięta tę pierwszą, z 1979 roku. Był też w Krakowie, Wadowicach. Jan Paweł II pomógł mu pogodzić się z tragiczną śmiercią żony.

– Zdjęcie jest niepodpisane, ale pochodzi z wyjazdu na kajaki w 1965 roku. Tutaj ognisko nad Parsętą. Siedzimy, jak to zwykle wieczorem, śpiewamy, rozmawiamy, a na końcu zawsze była modlitwa. To jeden z pierwszych moich wyjazdów na kajaki. Pojechałem dopiero praktycznie po studiach. Wcześniejsze wakacje musiałem przeznaczać na ćwiczenia – wspominał. 

Pierwsze spotkanie 

– Gdy przyjechałem do Krakowa, nie znałem nikogo. Zobaczyłem kolegę z miniaturką krzyża harcerskiego. Powiedział, że prowadzi drużynę. Wziął mnie na tak zwanego przybocznego i prowadziliśmy kazimierską drużynę. Przez dwa lata poznawałem ludzi, których spotykałem też później – opowiadał profesor Zieliński. – Podczas jednego ze spotkań zostałem przedstawiony Karolowi Wojtyle. 

 

 Przeczytaj także:


Pielgrzymki o wielkim znaczeniu 

Dla Wandy i Andrzeja Urmańskich pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 roku była ogromnym przeżyciem. Wanda przygotowała transparent, którym witali Ojca Świętego na trasie przejazdu. Uczestniczyli w mszy na placu Zwycięstwa. W wydarzeniach, tych i podczas kolejnych pielgrzymek papieskich, brali udział z dziećmi, a mieli ich pięcioro. Pod wpływem wychowania i myśli Jana Pawła II dwóch synów wstąpiło do seminarium, jeden przysposobił do swojej rodziny niepełnosprawne dziecko. Jak podkreślają bohaterowie, teraz to wychowanie w wierze i miłości, które dali im rodzice, przekazują swoim dzieciom.

 Przygotowania do przyjazdu papieża trwały bardzo długo. Sam byłem poproszony o zorganizowanie udzielania komunii na placu Piłsudskiego. Nastał dzień pielgrzymki. Tłumy były ogromne, a władze robiły wszystko, żeby przysłonić to wydarzenie   zaznaczał w reportażu ksiądz Jan Sikorski.

Posłuchaj

30:01
Jan Paweł II przemieniał ludzi. Reportaż "Niezatarte ślady" (Reportaż/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Karol Wojtyła – nasz Papież" 100-lecie urodzin Jana Pawła II - biografia filmowa / InstytutDialoguJP2

***

Tytuł reportażu: "Niezatarte ślady"
Autorka reportażu:
 Joanna Bogusławska
Data emisji: 
28.03.2023
Godzina emisji: 
22.06

gs/zch


Polecane