Samorządowy Kongres Trójmorza

Celem Kongresu Trójmorza, który odbędzie się w dniach 16-17 maja 2023, jest stworzenie przestrzeni do międzynarodowej dyskusji na temat przyszłości i kierunków współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz możliwość wymiany doświadczeń gospodarczych istotnych z perspektywy współpracy międzynarodowej i regionalnej.

Samorządowy Kongres Trójmorza

Organizatorzy Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie spodziewają się udziału tysiąca uczestników stacjonarnych z kilkunastu krajów świata:

Foto: Shutterstock/ArtMediaFactory

– Chcemy być bliżej samorządów i zintegrować dwieście kilkadziesiąt regionów państw Trójmorza. Nasze priorytety na ten rok to bezpieczeństwo energetyczne, rozwój transportu międzynarodowego, rozwój małych i średnich przedsiębiorstw czy wymiana młodzieży z ośrodków naukowych. 16 maja rozpoczniemy Samorządowy Kongres Trójmorza dyskusją na temat obronności i tego, co dzieje się we współczesnej Europie – zapowiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Kongres otworzy panel prowadzony przez Kancelarię Prezydenta RP. Tematem będzie przyszłość Inicjatywy Trójmorza – szanse i wyzwania w nowym kontekście regionalnym. W panelu wezmą udział m.in. sekretarz stanu Marcin Przydacz i Paweł Jabłoński. Poruszymy również temat bezpieczeństwa w regionie. Swój udział w Kongresie potwierdzili premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W trakcie poprzednich edycji poszczególne regiony Inicjatywy podpisywały Deklarację Lubelską o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza, która stanowi narzędzie prowadzenia i nawiązywania regularnych kontaktów oraz podejmowania wspólnych działań pomiędzy zainteresowanymi samorządami. W tym roku będziemy chcieli tę deklarację urzeczywistnić. W drugim dniu Kongresu szefowie regionów założycielskich Sieci podpiszą umowę o Sieci Regionów Trójmorza, po czym nastąpi uroczyste przyjęcie nowych członków Sieci z Rumunii oraz Ukrainy. Łącznie do Sieci zgłosiły swój akces 22 regiony z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

– Przez ostatni rok zrealizowaliśmy projekt badawczy, gdzie przeprowadzone zostały badania w formie raportu wśród samorządów, a wnioski końcowe będą wdrażane już podczas tego kongresu – mówił prof. Marcin Szewczak, przewodniczący Rady Programowej Kongresu.


Samorządowy Kongres Trójmorza Samorządowy Kongres Trójmorza

Jedna z ważniejszych dyskusji poświęcona będzie wyzwaniom, przed jakimi stoi Inicjatywa Trójmorza w kontekście współpracy z Ukrainą. Poszukamy sposobów uzupełnienia brakujących połączeń kolejowych sieci TEN-T, a także podsumujemy projekty realizowane na granicach państw Unii Europejskiej (Polski, Słowacji, Węgier i Rumunii) z Ukrainą. Kongres to miejsce do prowadzenia ożywionej dyskusji w kontekście trwającej od roku wojny u naszych sąsiadów i poszukiwania instrumentów finansowych niezbędnych dla odbudowy państwa ukraińskiego po zakończeniu działań wojennych. Do tych rozmów zaprosiliśmy także partnerów m.in. z Unii Europejskiej, Chorwacji oraz Włoch.

Podczas tegorocznego wydarzenia położymy szczególny akcent na rolę młodzieży oraz edukacji. Do agendy Kongresu dołożyliśmy nową ścieżkę tematyczną w dziedzinie nauki, której partnerem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Uniwersytety z różnych zakątków Europy, w obecności ministra nauki i edukacji Przemysława Czarnka, podpiszą porozumienie o utworzeniu Sieci Uniwersytetów Trójmorza. Równolegle będzie się odbywać zupełnie nowe wydarzenie towarzyszące, czyli Wschodni Kongres Młodych Liderów. Liczymy na to, że aktywny udział młodych pozwoli nam zauważyć nowe obszary działania Inicjatywy.
– Potencjał intelektualny, jaki tworzą uniwersytety państw Trójmorza, powinien być należycie wykorzystywany. Naszą ambicją jest podpisanie deklaracji o utworzeniu sieci uniwersytetów Trójmorza. Bardzo ważnym elementem będzie nawiązanie współpracy naukowej, networkingu pomiędzy uniwersytetami państw Sieci, jak również stworzenie potencjału do kształtowania, edukowania i wykształcenia kadr dla Inicjatywy Trójmorza – podkreśliła prorektor KUL prof. Beata Piskorska.

Ważnym tematem otwierającym drugi dzień Kongresu będzie bezpieczeństwo energetyczne, zarówno w ujęciu geopolitycznym, jak i w odniesieniu do Europy. Dyskusję na zaproszenie minister klimatu i środowiska Anny Moskwy podejmą w panelu ministrowie z Bułgarii i Ukrainy.
Jak co roku Kongresowi towarzyszy Forum Gospodarcze, które ma kompleksowo wspierać ofertę MŚP z województwa lubelskiego, tworzyć odpowiednie warunki do rozwoju przedsiębiorstw oraz umożliwić współpracę międzynarodową. W trakcie Forum przewidziane są seminaria tematyczne dotyczące roli kobiet w rozwoju gospodarczym, obszaru cyfryzacji, innowacji, gospodarki wodorowej oraz spotkania B2B, a także spotkania start-upów Startups Day.
– W tym roku naszym partnerem w cyfryzacji będzie związek Cyfrowa Polska, natomiast we współpracy międzynarodowej – Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Za merytoryczną część w dyskusji o gospodarce wodorowej odpowiedzialna będzie Agencja Rozwoju Przemysłu, a jeżeli chodzi o nowe technologie i innowacyjność patronować będzie nam Ministerstwo Rozwoju i Technologii – wymieniał wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.
______
Spotkanie w stolicy województwa lubelskiego stało się już cyklicznym międzynarodowym wydarzeniem gospodarczym skupiającym przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw Inicjatywy Trójmorza (Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier), przedstawicieli partnerów strategicznych: Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz regionów partnerskich z Ukrainy. Spotkaniom regionów Trójmorza od trzech lat patronuje prezydent RP Andrzej Duda. Spodziewamy się wystąpienia otwierającego Kongres ze strony pana prezydenta.
Ideę Trójmorza zapoczątkowali w 2015 roku prezydent Andrzej Duda razem z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Podjęli oni inicjatywę gospodarczo-polityczną wzmacniającą działania na rzecz spójności podejmowane przez Unię Europejską, która miała stać się jej dopełnieniem. 


materiały prasowe materiały prasowe

mat.prasowe/gs

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.