Reżyser Marcin Bortkiewicz, twórca "Toni": mam w domu zdolną aktorkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reżyser Marcin Bortkiewicz, twórca "Toni": mam w domu zdolną aktorkę
Marianna Ame na uroczystej premierze "Toni"Foto: Krzysztof Jarosz / Forum

W kinach dostępny jest już film "Tonia" w reżyserii Marcina Bortkiewicza. Tytułową rolę gra w nim Marianna Ame, nastoletnia córka reżysera, dla której jest to debiut na dużym ekranie. Z odtwórczynią głównej roli oraz jej tatą rozmawiał Ryszard Jaźwiński. 

Tonia ma 11 lat. Żyje w świecie fantazji, jej głowa jest pełna marzeń i niesamowitych pomysłów. Mieszka z babcią (Małgorzata Zajączkowska) i tatą (Adam Bobik), który nadużywa alkoholu. Choć nie jest jej łatwo, z uśmiechem na twarzy mierzy się z codziennymi problemami. Jest sprytna, inteligentna, a przy tym urocza. Ma w sobie więcej siły i energii niż niejeden dorosły.

Gdy Tonia dowiaduje się, że jej ukochany ojciec planuje wyjechać do pracy we Włoszech, postanawia zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Upija go, wrabia w przyjmowanie porodu cielaka, zaprasza do domu jego kochankę…


"Tonia" z myślą o córce

– Napisałem "Tonię" z myślę o mojej córce Mariannie. Uważałem, że jeśli mam tak zdolną aktorkę w domu, co odkryłem dość późno, nie powinienem się zastanawiać – powiedział w rozmowie Marcin Bortkiewicz, reżyser filmu, a prywatnie tata odtwórczyni głównej roli. – Zdolności Marianny zauważyłem dość późno, gdy zaprosiliśmy ją do udziału w serialu "Na dobre i na złe". Świetnie poradziła sobie zarówno z aktorstwem, jak i z kamerą, która całkiem ją lubi  dodał.

 Do momentu zagrania w "Toni" grałam głównie drugoplanowe role. Przez parę lat chodziłam też teatru, gdzie dostałam przygotowanie – podkreśliła Marianna Ame. 

– Myślałem o filmie z mojego dzieciństwa. Filmie, utkanym ze wspomnień. Byłem wychowywany w niełatwych warunkach, ale na świat patrzyłem optymistycznie i kolorowo. Posyłałem o filmie przeprowadzonym w sposób humorystyczny. Lubię pisać pod konkretnych aktorów. Gdy objawiła się Marianna, wiedziałam już, dla kogo stworzę ten film – podsumował reżyser. 

źródło: YouTube / Bądźmy razem. TVP


Ponadto w audycji:

  • 20. edycja festiwalu Docs Against Gravity (do 21.05.2023, Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Lublin, Łódź) – wywiady z twórcami premierowych polskich filmów pokazywanych w sekcjach konkursowych festiwalu;
  • premiery zagraniczne: "Trzej muszkieterowie: D'Artagnan" w reżyserii Martina Bourboulona oraz "Book club. Następny rozdział" w reżyserii Billa Holdelmana;
  • aktualności filmowe.

Posłuchaj

1:39:29
"Trójkowo, filmowo" - 12 maja 2023r. (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 12.05.2023
Godziny emisji: 13.07, 14.06

kc/zch/ mat.pras.

 

Polecane