Pałac Saski – warszawska wieża Eiffla
2023-05-03, 11:05 | aktualizacja 2023-05-03, 11:05
Dlaczego obudowa Pałacu Saskiego jest ważna dla Polaków? Co znajdzie się w kompleksie nieopodal Placu Piłsudskiego? Na te pytania odpowiadali goście tego wydania "Klubu Trójki".
Dyskusja w "Klubie Trójki" rozpoczęła się od krótkiego przypomnienia, jak ważną rolę Pałac Saski odgrywał w przedwojennej historii Warszawy. – To była wielka przestrzeń parkowa, jeden z pierwszych warszawskich parków udostępnionych publiczności – mówił reżyser i historyk sztuki Paweł Nowacki. – Z drugiej strony powstało tam gigantyczne założenie pałacowe, przekształcane przez architektów w kolejnych fazach rozwoju, aż po tę klasycystyczną realizację Idzikowskiego z pierwszej połowy XIX wieku, do której dzisiaj wracamy.
Spoiwo tożsamości narodowej
Rozmówcy zgodzili się co do tego, że odbudowanie Pałacu Saskiego ma ogromne znaczenie dla umocnienia narodowej wspólnoty. – Na poczucie życia w tożsamości narodowej wpływają nie tylko kwestie niematerialne, takie jak język czy kultura, ale tez to wszystko, co nas otacza, budynki, w których żyjemy, do których się przyzwyczajamy, z którymi się identyfikujemy – stwierdził Jan Edmund Kowalski.
Prezes Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. przypomniał, że Pałac Saski był niegdyś wizytówką stolicy, na tle której turyści robili sobie pamiątkowe zdjęcia. – Po odbudowaniu będzie takim miejscem, jak chociażby wieża Eiffla w Paryżu – zapewnił gość audycji.
>>>Zobacz multimedialny serwis Polskiego Radia, poświęcony Pałacowi Saskiemu<<<
Architektoniczne wyzwania i zagospodarowanie pałacu
O koncepcji odbudowy pałacu mówił z kolei Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Architektów Polskich, Marek Szeniawski. – Architekci muszą się zmierzyć z bardzo konkretnym uwarunkowaniem: będą musieli wstawić nową funkcję w starą strukturę zewnętrzną. Na pewno niesie to wiele wyzwań.
Jednym z takich wyzwań jest wkomponowanie w nowy gmach znajdującego się na Placu Piłsudskiego Grobu Nieznanego Żołnierza, jedynej pozostałości po przedwojennym Pałacu Saskich. Oprócz głównego budynku mają zostać odbudowane również sąsiadujący z nim pałac Brühla, pawilon Becka oraz kamienice przy pobliskiej ulicy Królewskiej. Cały kompleks będzie miał powierzchnię 100 tys. metrów kwadratowych.
Odbudowany Pałac Saski będzie przestrzenią kulturalną, mieszczącą m.in. wystawy historyczno-edukacyjne. Znajdzie się w nim także kancelaria senatu RP wraz z salą posiedzeń oraz Urząd Wojewody Mazowieckiego.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Oś Saska – polski Wersal w sercu Warszawy
- Pałac Saski a powstanie listopadowe. Od defilad wielkiego księcia po "pomnik hańby"
- Kamienice przy ul. Królewskiej. Historia budynków, które zostaną odbudowane razem z Pałacem Saskim
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Paweł Nowacki (reżyser i historyk sztuki), Jan Edmund Kowalski (Prezes Zarządu spółki Pałac Saski sp. z o.o. ), Marek Szeniawski (Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Architektów Polskich)
Data emisji: 2.05.2023
Godzina emisji: 21.05
kc/ans