Scenografia a przestrzeń muzealna. Jak zaplanować ekspozycję?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Scenografia a przestrzeń muzealna. Jak zaplanować ekspozycję?
Od 29 kwietnia Muzeum Fryderyka Chopina ponownie jest otwarte dla zwiedzającychFoto: Attila Husejnow / Forum

Wyeksponować coś to nie lada sztuka. Położenie, umiejscowienie czegoś w danym miejscu może mieć wielki wpływ na to, jak obiekt zostanie odebrany. Doskonale wie o tym Karolina Fandrejewska, scenografka i projektantka wystaw, której najnowszym dziełem jest stworzone na nowo Muzeum Fryderyka Chopina.

Od ostatniego weekendu kwietnia Muzeum Fryderyka Chopina jest na nowo otwarte dla zwiedzających. Wśród prezentowanych eksponatów znajdziemy między innymi listy kompozytora do przyjaciół, jak również zapisy nutowe. Jak dodaje gość "Trzech gramów Redbada", nowa wystawa przeszła również zmianę scenariuszową. – Z muzeum narracyjnego, biograficznego, przechodzimy w lżejszy, bardziej kompaktowy scenariusz. Jest on złożony z kolekcji gromadzonej od lat 50. XX wieku – opowiada Karolina Fandrejewska.

Jak zauważa gość radiowej Trójki, w ciągu ostatniej dekady zmianie uległa funkcja europejskich muzeów. – Do 2005, 2010 roku rolą muzeum było przekazywanie wiedzy. Niesamowicie precyzyjnie było nią nafaszerowane Muzeum Chopina – wyjaśnia scenografka. – Dla twórców obecnej ekspozycji jest to, by nie zniszczyć dorobku poprzedniej ekipy, uszanować go, a jednocześnie poszerzyć o obiekty stałe – dodaje projektantka wystaw.

Wystawa z przestrzenią

Ważne dla projektantki ekspozycji w muzeum Fryderyka Chopina było stworzenie wystawy, która pozostawi przestrzeń dla dalszej pracy muzealników. – Projekt powstaje parę lat przed materializacją. Czas płynie, cały czas są poszerzane kolekcje. Chodziło o to, by zostawić przestrzeń dla dalszej pracy muzealników i naukowców – zaznacza Karolina Fandrejewska.

Najczęściej czytane:

Scenografia a muzealnictwo

Czy doświadczenie z pracy scenografa może się przydać podczas tworzenia wystawy w muzeum? Okazuje się, że tak. – W muzealnictwie nie zabawiam i nie fascynuję się trikami. Wyżyłam się na scenach, przy inscenizacjach – ocenia Karolina Fandrejewska.

– Moim zadaniem jest kształtowanie tej przestrzeni, prowadzenie zwiedzających w odpowiednim kierunku. Tutaj przydaje się doświadczenie filmowe. Tworząc wystawy w muzeach dostaję ruch gościa, aktora. (...) Przeprowadzam ich przez przestrzeń, w którą są wmontowane artefakty i wiedza – mówi gość radiowej Trójki.

Posłuchaj

46:01
Scenografia a przestrzeń muzealna. Jak zaplanować ekspozycję? (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Karolina Fandrejewska (scenografka, projektantka wystaw)
Data emisji: 30.04.2023
Godzina emisji: 14.08

qch/ans

Polecane