Zwiedzamy Podlasie. Ruiny zamku w Ciechanowcu
2023-04-27, 15:04 | aktualizacja 2023-04-27, 18:04
Dziś zachowały się jedynie podziemne pozostałości budowli. To dzięki nim możemy zobaczyć założenia obronne zamku w Ciechanowcu wraz z okalającą budynek fosą.
Zamek położony jest w północno-zachodniej części Ciechanowca, na lewym brzegu rzeki Nurzec. Jego obszar tworzył prostokąt o wymiarach około 130 na 150 m. Do czasów współczesnych nie zachowały się żadne widoczne elementy architektury murowanej. Jedynym elementem zabudowań zamkowych pozostały istniejące do dzisiaj piwnice. Słabo zachowane relikty murów związane z podzamczem ostały się na południe od terenu zamku.
Historia zamku
Przypuszcza się, że pierwotnie, w XIII wieku, w miejscu późniejszej budowli funkcjonował gród należący do kasztelanii święckiej. Ośrodek wymieniony był w wykazie grodów i osiedli zniszczonych w czasie najazdu tatarskiego w 1241 roku. Murowana budowla istniała już w XVI wieku i związana była z rodem Kiszków - właścicieli okolicznych ziem.
Źródła pisane wspominają o budynku dopiero w drugiej połowie XVI wieku. Przyjmuje się, że zamek miał kształt czworoboczny i otoczony był murem obronnym oraz fosą. Historycy podkreślają, że mur najprawdopodobniej wzmocniony był kilkoma wieżami. Od wschodu posiadał masywną wieżą bramną i dwie okrągłe baszty wstawione w narożniki muru obwodowego. Wewnątrz murów znajdował się reprezentacyjny budynek mieszkalny z zabudową towarzyszącą.
Wiadomo, że w XVII wieku zamek został gruntownie przebudowany i zniszczony w czasie potopu szwedzkiego, w latach 1655-1660. Pozostała po nim tylko część dawnej zabudowy, połączona z budynkami drewnianymi. Liczne źródła wskazują, że ostatnie zabudowania zostały rozebrane po I wojny światowej, w czasie której ruiny uległy kolejnym zniszczeniom.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 27.04.2023
Godzina emisji: 9.36
mat.pras/zch