Flisacy. Jak pielęgnują swoją tradycję? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
– Taka chwila ciszy, chwila piękna, jest potrzebna człowiekowi, bo go troszeczkę w inny świat przenosi – przekonuje Stanisław Migdał z Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich. Pod koniec kwietnia rozpoczyna on właśnie kolejny sezon spływów flisackich.
Spływ Dunajcem to nie tylko okazja do podziwiania zapierających w piersiach widoków, ale także szansa na wysłuchanie wspaniałych flisackich opowieści
Foto: Shutterstock/Nowaczyk
Flisakami mogą być tylko mieszkańcy miejscowości pienińskich. To wynika ze znajomości górskiego regionu i nieprzewidywalnej rzeki. Górale mają swój charakterystyczny strój ludowy i gwarę. Tradycja flisacka zazwyczaj przechodzi z ojca na syna. Tak było też w przypadku bohatera reportażu. Stanisław Migdał po górskiej rzece Dunajec pływa od ponad 40 lat.
Piękno natury przyciąga wszystkich
Spływy zaczęły się już pod koniec XIX wieku. To jedna z największych atrakcji Pienin. Na odcinku prawie 3 km skupiło się najpiękniejsze bogactwo tych gór, jest wiele zakoli, a ściany skalne mają około 300 metrów wysokości. Jest unikatowa przyroda, ale też liczne legendy, m.in. związane ze św. Kingą.
Przeczytaj także:
- Ta historia naprawdę jest naszą historią, czyli czym są archiwa społeczne? [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]
- Uczynić świat lepszym. Jak pasja młodych polskich naukowców zmienia świat [POSŁUCHAJ]
- Jak pomoc potrzebującym stała się sensem życia? [POSŁUCHAJ]
Po górskiej rzece spłynął w 1934 roku prezydent Polski Ignacy Mościcki z żoną. Nie brakowało też przedstawicieli Kościoła katolickiego, jak choćby późniejszych papieży: kardynała Karola Wojtyły czy kardynała Josepha Ratzingera.
Pieniny Spływ Dunajcem Jesień 2022 4K/ŁABUDZKI Project
***
Tytuł reportażu: "Flisacka opowieść"
Autorka reportażu: Monika Chrobak
Data emisji: 24.04.2023
Godzina emisji: 22.08
gs/gs