"Scena teatralna Trójki": "To słowo" – słuchowisko nagrodzone na międzynarodowym festiwalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Scena teatralna Trójki": "To słowo" – słuchowisko nagrodzone na międzynarodowym festiwalu
Realizacja słuchowiska "To słowo" Marty RebzdyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Słuchowisko Marty Rebzdy pt. "To słowo", w reżyserii Waldemara Modestowicza, otrzymało pierwszą nagrodę na UK International Audio Drama Festival w Canterbury. Reżyser podkreśla, że słuchowisko w sposób szczególny wybrzmiewa w kontekście wojny na Ukrainie. "To słowo" znaczy wysiedlenie.

Premiera słuchowiska odbyła się 27 listopada w Programie 1 Polskiego Radia. Na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawiliśmy je po raz pierwszy. Przed jego emisją naszym gościem był Waldemar Modestowicz, który opowiadał nietypową historię powstawania tego, opartego na faktach, artystycznego utworu radiowego.

Zapraszamy: Barbara MarcinikWojciech Dorosz.

Posłuchaj

53:14
Marta Rebzda "To słowo" (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Oto artykuł, który towarzyszył premierze słuchowiska 27 listopada 2022 roku.

Przesiedlenia w ramach wielkiej akcji (tzw. Grossaktion) były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na terenie Zamojszczyzny i miały na celu całkowite "oczyszczenie terenu" z Polaków pod niemiecką kolonizację. Ogółem, ze 171 wsi, wysiedlono około 60 tys. osób, z których ponad 30 tys. trafiło do obozów przejściowych.

29 czerwca 1943 roku z Tarnogrodu wysiedleni zostali bracia Mulawa (Ryszard – 9 lat, Henryk – 7 lat, Marian – 5 lat, Stanisław – 3 lata) wraz z rodzicami (Michaliną i Andrzejem). Po kilku dniach trafili do obozu przejściowego w Zwierzyńcu.

Róża i Jan Zamoyscy, widząc, w jak tragicznym położeniu znalazły się rodziny z dziećmi, wystarali się o możliwość dostarczania na teren obozu gorącej zupy oraz butelek z mlekiem dla najmłodszych. Wkrótce potem, na skutek próśb żony, ordynat zdecydował się na ryzykowne rozmowy z lubelskim gestapo oraz z szefem policji i SS Odillo Globocnikiem, w efekcie uzyskał jego zezwolenie na odebranie młodszych dzieci z obozu.

W sierpniu 1943 roku Róża i Jan Zamoyscy uratowali z hitlerowskiego obozu w Zwierzyńcu 460 dzieci, które z czasem wróciły do swoich rodzin lub krewnych. W ich gronie znaleźli się Marian i Stanisław Mulawa.

 

Marta Rebzda: "To słowo", 16 kwietnia 2023

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Piotr Moss 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska   

Obsada: Danuta Stenka, Anna Dereszowska, Leon Charewicz, Piotr Grabowski, Mateusz Rusin, Jakub Kordas, Paweł Brzeszcz, Wojciech Melzer, Sławomir Grzymkowski, Sławomir Orzechowski

Czas trwania – 37’


pr/gs

Polecane