Prof. Zybertowicz: udział Polski w odbudowie Ukrainy jest kluczowy dla przyszłosci tego państwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Z punktu widzenia demokratyzacji i europeizacji Ukrainy kluczowe jest to, by to właśnie Polska miała w tej kwestii dużo do powiedzenia, a nie korporacje tureckie czy niemieckie, które jednocześnie już piszczą, by zacząć prowadzić inwestycje w Rosji i w innych autorytarnych państwach - zauważył na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz. Goście "Śniadania w Trójce" omawiali sytuację na Ukrainie i wizytę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

***

Politycy, którzy byli gośćmi Programu 3 Polskiego Radia, uważają, że Polska już dziś musi działać, by uczestniczyć w odbudowie Ukrainy po wojnie. Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce była bardziej emocjonalna i osobista, niż te w innych krajach. Według posła Lewicy Adriana Zandberga, od wyboru firm z danego kraju do odbudowy Ukrainy ważniejsza jest kondycja państwa po wojnie.

Udział Polski jest ważny, gdyż firmy innych krajów angażują się w biznesy w państwach autorytarnych

Jednak, zdaniem doradcy prezydenta Andrzeja Dudy, profesora Andrzeja Zybertowicza, "dla przyszłości Ukrainy i jej ewentualnie demokratycznej lub niedemokratycznej przyszłości będzie miało znaczenie, jakie kraje będą uczestniczyły w odbudowie". Jak mówił prof. Zybertowicz, firmy tureckie bardzo chciałyby w odbudowie uczestniczyć, podobnie jak firmy niemieckie - te same, które w kluczowym momencie, zamiast wspierania demokracji na Ukrainie, wybiorą interesy w autorytarnych Chinach lub Rosji.

Wizyta Zełenskiego w Polsce, wezwanie do zbadania wpływów reżimów, w tym Rosji, na Zachodzie

Andrzej Halicki (PO) zwrócił uwagę na "dobre wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy". Zaznaczył, że taki właśnie powinien być polski głos. - Nie mam wątpliwości, że Rosja nie wygra wojny - mówił polityk.

Wszyscy goście Trójki potępili lobbing państw autorytarnych w międzynarodowych federacjach sportowych i ONZ. Opowiedzieli się w większości przeciwko udziałowi reprezentantów Rosji i Białorusi w zawodach. Prof. Zybertowicz wezwał do przyjrzenia się bliżej kwestii wpływów Rosji i innych reżimów w organizacjach sportowych oraz zauważył, że zachodnia opinia publiczna nie potrafi tego prześwietlić.  

Marek Sawicki (PSL) zaznaczył, że sport powinien być wolny od wojny, a fakt, że przedstawiciele państw agresywnych okupantów, zabijających dzieci, uczestniczą w międzynarodowych imprezach sportowych, jest dla niego "sprawą niepojętą".

Krzysztof Ciecióra (wiceminister rolnictwa) zstwierdził, że oburzające jest to, co się dzieje w świecie organizacji zarządzającym sportem na świecie. Trzeba pamiętać, że Rosjanie prowadzą teraz dyplomację zbożową, to się nakłada na ich inne działania - przypominał.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

53:47
Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, porozumienia w sprawie ukraińskiego zboża, wpływy reżimów autokratycznych w międzynarodowych organizacjach sportowych (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

***

AudycjaŚniadanie w Trójce
ProwadzącaBeata Michniewicz
Goście: wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra (OdNowa RP), Andrzej Halicki (Koalicja Obywatelska), Bartosz Kownacki (PiS), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Adrian Zandberg (Nowa Lewica), prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta)
Data emisji: 8.04.2023
Godzina emisji: 9.06

***

Trójka/IAR/in./kc

Polecane