Pałac Lubostroń – oaza spokoju pod Bydgoszczą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac Lubostroń – oaza spokoju pod Bydgoszczą
Pałac w LubostroniuFoto: shutterstock/aurora_australis

Jest jednym z najwybitniejszych dzieł klasycyzmu w Polsce, a jego fundator chciał zbudować oazę spokoju i odpoczynku od zgiełku świata – pałac w Lubostroniu do dziś przyciąga swoją sielską atmosferą.

Luby Ustroń – to nazwa, jaką swojemu rajskiemu zakątkowi na Ziemi nadał pod koniec XVIII wieku hrabia Fryderyk Skórzewski. Wieś Lubostroń, znajdująca się w obecnym województwie kujawsko-pomorskim, niedaleko Bydgoszczy, powstała w miejscu dawnego folwarku Piłatowo. W posiadaniu rodziny Skórzewskich pozostawała aż do końca II wojny światowej.

Autorem projektu tutejszego pałacu był Stanisław Zawadzki, a dekoracje wykonali znani wówczas artyści Franciszek i Antoni Smuglewiczowie. Sam właściciel majątku słynął z tego, że nie lubił opuszczać swojej rezydencji, za to chętnie zapraszał do niej przyjaciół. – Nie ma się co dziwić, gdyż pałac budził zachwyt każdego, kto przekroczył jego progi – mówi Marek Gaworski.

Wnętrza pachnące historią

Wspaniale zdobione pałacowe sale pełne były odniesień do historii Polski. Znajdowały się tam płaskorzeźby ukazujące ważne wydarzenia (np. bitwę pod Płowcami) lub osobistości, takie jak m.in. św. Jadwiga. Obok nich widniały popiersia przedstawicieli szlacheckich rodów. Do budowy pałacu użyto narodowych "relikwii" –  elementów, które były pierwotnie przeznaczone do wzniesienia uświetniającej Konstytucję 3 maja Świątyni Opatrzności Bożej. Na gościach wrażenie robił także park w stylu angielskim, o wielkości ponad 40 ha.

W czasie II wojny światowej pałacowe wnętrza zostały splądrowane przez Niemców, na szczęście sam budynek nie ucierpiał. Po wojnie przejął go Fundusz Wczasów Pracowniczych. Później organizowano tu koncerty symfoniczne, a od lat 90. jest instytucją kultury udostępnioną do zwiedzania.


Posłuchaj

4:15
Pałac w Lubostroniu – oaza spokoju pod Bydgoszczą (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 5.04.2023
Godzina emisji: 9.35

kc


 

Polecane