Muzyka tradycyjna – jak ją zachować dla przyszłych pokoleń?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzyka tradycyjna – jak ją zachować dla przyszłych pokoleń?
Marcin Pospieszalski podczas koncertu kolędFoto: PAP/Valdemar Doveiko

Choć w Polsce ubywa muzykantów grających muzykę ludową, nie oznacza to, że ta forma sztuki musi odejść do lamusa – czasem wystarczy podać ją w nieco innej formie, by wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród młodzieży.

– Muzyka ludowa kojarzy się z PRL-em. Ja wolę używać określenia "muzyka tradycyjna" – powiedział na wstępie Andrzej Pawlukiewicz. Nieco później współautor popularnego programu TVP "Swojskie klimaty" wspomniał obszary Polski, w których muzyka źródeł ma się najlepiej. – Radomszczyzna to region, gdzie pojawiało się wielu wspaniałych muzykantów. Ta tradycja do dzisiaj tam się utrzymuje. Oczywiście, Podhale ze swoją bardzo odrębną muzyką jest też bardzo ważnym regionem.

Gość "Klubu Trójki" wymienił też Beskidy, Lubelszczynę i Podlasie. – Każdy region ma mniej lub bardziej liczną reprezentację, jeśli chodzi o muzykę tradycyjną – stwierdził organizator wydarzeń związanych z muzyką źródłową.

Łapać każdą chwilę

Swoimi wspomnieniami związanymi z tą formą sztuki podzielił się pochodzący z muzykalnej rodziny Marcin Pospieszalski. – Nie postrzegaliśmy tej muzyki jako czegoś obcego, ale też nie postrzegaliśmy jej jako czegoś cennego, bo ona była wszędzie. Wystarczyło wyjechać za rogatki miasta, żeby spotkać wspaniałych skrzypków, a na plebanię naszego kościoła św. Barbary przychodził dudziarz. Ślady tradycji mieliśmy we własnym domu, kiedy śpiewaliśmy kolędy czy pieśni. Ta tradycja pieśni religijnej była ciągle naokoło nas – opowiadał muzyk.

Pospieszalski zauważył też, że muzyka tradycyjna jest dobrem kultury, o które powinniśmy szczególnie dbać. – To nie jest rzecz dana nam raz na zawsze. Ci wielcy artyści powoli zaczynają odchodzić. Trzeba łapać każdą chwilę, kiedy możemy z nimi być i od nich czerpać.

Jazzowe mazurki – hit wśród młodzieży

Propagowaniem muzyki źródłowej zajmuje się też Artur Lis. Wspominał on o swoich doświadczeniach z młodzieżą licealną z Krakowa, którą próbował zainteresować tym tematem. – Odzew był niesamowity, szczególnie gdy zrobiłem jazzowe opracowania mazurków Jana Gacy. Nagle się okazało, że te rzeczy, umieszczone w innym kontekście, bardziej fascynującym dla młodych ludzi, okazały się zupełnie niesamowite. Oni chłonęli to z wypiekami na twarzy – mówił twórca Teatru Makata, a zarazem dyrektor Gminnego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie.


Posłuchaj

50:44
Muzyka tradycyjna – jak ją zachować dla przyszłych pokoleń? (Klub Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Andrzej Pawlukiewicz (organizator wydarzeń związanych z muzyką źródłową, współautor popularnego programu TVP "Swojskie klimaty"), Marcin Pospieszalski (muzyk i kompozytor), Artur Lis (twórca i szef Teatru Makata, dyrektor Gminnego i Miejskiego Ośrodka Kultury w Łochowie) 
Data emisji: 4.04.2023
Godzina emisji: 21.05

kc

Polecane