Coraz więcej rowerów na drogach. O czym muszą pamiętać kierowcy i rowerzyści?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Coraz więcej rowerów na drogach. O czym muszą pamiętać kierowcy i rowerzyści?
Wiosna sprawia, że coraz więcej z nas decyduje się na przejażdżki roweroweFoto: Shutterstock/Adam Szczepkowski

– Bardzo często jest konflikt rowerzysta-kierujący pojazdem czy rowerzysta-pieszy. Musimy zadbać, aby przede wszystkim rowerzyści jeździli po tej części drogi, po której powinni. Jeżeli jest wyznaczona dla kierunku jazdy droga dla rowerów, czy droga dla pieszych i rowerów, czy pas ruchu dla rowerów, to w pierwszej kolejności powinni oni korzystać z tych części drogi – przypomina młodszy aspirant Mariusz Bazylak ze stołecznej drogówki.

– Sezon rowerowy można uznać za rozpoczęty. Ci, którzy wsiadają na rowery, muszą je przede wszystkim sprawdzić po zimie. Czy koła są napompowane, czy łańcuch nie jest zbyt luźny, czy działają przerzutki – wylicza policjant. Zimowe miesiące, które jednoślad najczęściej spędza, stojąc w piwnicy lub garażu, mogą negatywnie wpłynąć na te wszystkie elementy. Jak dodaje Mariusz Bazylak, światła pozycyjne zamontowane z przodu i z tyłu oraz dzwonek to obowiązkowe wyposażenie roweru. 

O czym nie można zapominać?

Miejscami, gdzie zarówno kierowcy, jak i rowerzyści powinni zachować szczególną ostrożność, są skrzyżowania, na któych przecinają się ich drogi. Jak podkreśla rozmówca Jacka Frentzla, rowerzyści nie mogę przejeżdżać na jednośladzie przez przejście dla pieszych, lecz powinni go przeprowadzić. Jest to jeden z elementów, na które policja będzie obecnie zwracać szczególnie uwagę.


Posłuchaj

1:30:05
Jak dbać o bezpieczeństwo na drodze swoje i innych? (Po drodze z Trójką)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ponadto w audycji:

  • najczęstsze złe nawyki za kierownicą. Poradnik, czego unikać i jak zadbać o komfort i ergonomię podczas jazdy;
  • prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód osobisty - to podstawowe dokumenty, które powinien mieć przy sobie kierowca. Czasem jednak się zdarza, że ich zapomnimy. O tym, co możemy zrobić w  takiej sytuacji? Przypomnimy m.in., że dokumenty są także ważne w wersji cyfrowej w odświeżonej aplikacji mObywatel;
  • Kolejny wyścig F1. Tym razem najlepsi kierowcy na świecie rywalizowali w Australii. Podsumowanie wyścigu w Melbourne;
  • z miasta do miasta, z ośrodka do ośrodka. Młodzi kierowcy często po niezdaniu egzaminu w jednym mieście decydują się na "turystykę egzaminową". W małych miastach często łatwiej jest zdać egzamin. Jest to jednak nieodpowiedzialne, bo w głównej mierze jeździć będą po metropoliach;
  • aktualne raporty z dróg. 

Jak się ubrać na rower? 5 zestawów zima, jesień / wiosna. Tutorial./SzajBajk

***

Tytuł audycji: Po drodze z Trójką
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału dodatkowego: Jacek Frentzel
Data emisji: 2.04.2023
Godziny emisji: 15.12

gs

Polecane