Jan Paweł II. Jak jego autorytet wciąż na nas oddziałuje?
2023-04-03, 22:04 | aktualizacja 2023-04-04, 15:04
W niedzielę przez kilkadziesiąt miejscowości w całej Polsce przeszły Marsze Papieskie. Były one wyrazem wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka i jego nauczanie, wzięło w nich udział tysiące Polaków.
– Myślę, że po raz kolejny ze zła powstaje dobro. Pytanie tylko, w jakiej mierze jesteśmy narodem akcyjnym, tak jak insurekcje były akcyjne, w dużej mierze, tak samo te nasze niezwykłe zdolności tworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, ruchu Solidarności. W tych chwilach zagrożenia czy wielkiej mobilizacji jesteśmy w stanie przenosić góry. To jest cenna wartość, ale niewątpliwie ta wczorajsza mobilizacja, której nie chcę porównywać z tymi przywołanymi, bo ma ona swój własny charakter i dynamikę, była spowodowana atakiem na św. Jana Pawła II, który jest wielką postacią – mówi prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. W ocenie gościa "Klubu Trójki" atak na papieża to jednocześnie atak na podstawę naszej tożsamości narodowej, czyli na łączność z Kościołem, co jest naszą cechą narodową. Jednocześnie prof. Żaryn zwrócił uwagę, że wśród uczestników marszu niewielu było przedstawicieli młodzieży, co wskazuje na wyzwanie zachwycenia ich najnowszą historią kraju.
Jak dotrzeć do młodzieży?
Do tej kwestii odniósł się Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. – Na Kongresie pamięci narodowej, na który już zapraszam, w dniach 13-15 kwietnia na Stadionie Narodowym zaprezentujemy m.in. badania socjologiczne, jak młodzi Polacy reagują na historię, jaka historia jest dla nich ważna, jakich narzędzi trzeba używać. To bardzo ciekawe badania. One oddają stan, jaki jest. W przypadku Jana Pawła II, tak jak w przypadku historii, to jest rachunek sumienia, który my musimy zrobić. Myśmy żyli w jego czasie i był dla nas naturalnym odniesieniem – podkreśla gość "Klubu Trójki". Teraz, jak mówi, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak to przekazać.
Piotr Litka, dziennikarz, reporter, reżyser filmów dokumentalnych, mówił o roli dziennikarzy w walce o prawdę. – My właściwie z Tomkiem Krzyżakiem, pisząc teksty dla "Rzeczpospolitej" i "Plusa minusa", weryfikowaliśmy, czytaliśmy te same materiały, które posłużyły do produkcji reportażu TVN24 i książki, która została wydana przez Agorę. Część materiałów przeczytaliśmy już po premierze obu dzieł i chyba dobrze się stało. Okazało się i w przypadku księdza Bolesława Sadusia i wątku kardynała Adama Stefana Sapiehy otwieraliśmy oczy ze zdumienia, czytając te same materiały, patrząc na te same donosy, protokoły, dokumenty, które zachowały się w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – przyznaje. W jego ocenie w materiale telewizyjnym zabrakło pokory, ostrożności i weryfikowania materiałów historycznych.
Marsze, koncerty widowiska
Ulicami Warszawy tysiące ludzi przeszły wczoraj w Narodowym Marszu Papieskim. Pochód zorganizowano w 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II. Uczestnicy marszu wyruszyli z ronda Dmowskiego, przeszli ulicami Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem do placu Zamkowego i archikatedry Świętego Jana, gdzie została odprawiona msza. W marszu wzięli udział ludzie w różnym wieku i z różnych stron Polski. Uczestnicy podkreślali, że są w stolicy, aby protestować przeciwko próbom niszczenia pamięci o papieżu.
W Krakowie mimo ulewnego deszczu tłumy wiernych przeszły przez Kraków w Białym Marszu Papieskim. Uczestnicy wyruszyli z krakowskich Błoni i przeszli ulicami Starego Miasta na Rynek Główny. Wieczorem tłumy wiernych czuwały przed Oknem Papieskim. Podobnie jak 18 lat temu krakowianie zgromadzili się na placu przy ulicy Franciszkańskiej, aby oddać hołd Janowi Pawłowi II. Przed oknem papieskim zgromadzeni złożyli kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy. Na fasadzie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich wyświetlone zostało multimedialne widowisko poświęcone nauczaniu papieża.
- Jan Paweł II – Jego pontyfikat odmienił oblicze Ziemi
- Jan Paweł II – ambasador polskości
- "Nie lękajcie się" - Trójka przypomina najważniejsze wystąpienia Jana Pawła II [POSŁUCHAJ]
Z kolei w Wadowicach rocznicę śmierci Jana Pawła II uczczono koncertem "Nie zastąpi Ciebie nikt". Przed koncertem arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski powiedział, że Jan Paweł II przez całe życie pokazywał, jak bardzo kocha Polskę. Hierarcha przypomniał, że Karol Wojtyła jako metropolita krakowski, a później już jako głowa Kościoła katolickiego, nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi. W trakcie koncertu przypomniane zostały fragmenty najważniejszych homilii Jana Pawła II. Można było także posłuchać ulubionych pieśni papieża Polaka. Nie zabrakło też nawiązań do rodzinnych stron Karola Wojtyły: Wadowic, Beskidów i Małopolski.
Posłuchaj
Wsparcie papieża w czasach komunizmu
– Należy mu się wielki szacunek, to jest najbardziej rozpoznawalny na świecie Polak, oczywiście jest dla mnie świętym. Był wielkim przywódcą duchowym, nauczycielem i wielkim świętym, politykiem wielkiej klasy – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda w TVP Info.
– Papież pochodził z kraju, w którym sprawdził na własnej skórze, co to znaczy komunizm. I on to twardo mówił. Potrafił mówić do ludzi tak, że szli za nim, a nie za komunizmem. On doskonale wiedział, co to znaczy komunizm i wiedział, co tak naprawdę komunizm chce zrobić z człowiekiem i z Kościołem. Wiedział, że komunizm jest śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka, dla wiary, dla ducha i dla człowieczeństwa – mówił prezydent Andrzej Duda na antenie TVP Info w programie emitowanym z okazji 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II.
Gośćmi audycji są: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego), Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN) i Piotr Litka (dziennikarz, reporter, reżyser filmów dokumentalnych).
18. rocznica śmierci Jana Pawła II. "Twoja zguba w Rzymie" - reportaż Doroty Bonieckiej-Górny/Polskie Radio
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego), Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN) i Piotr Litka (dziennikarz, reporter, reżyser filmów dokumentalnych)
Data emisji: 3.04.2023
Godzina emisji: 21.10
PAP/IAR/gs