Poseł PiS chce zmian w zakazie rejestracji aut spalinowych w UE. "Trzeba budować koalicję państw"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poseł PiS chce zmian w zakazie rejestracji aut spalinowych w UE. "Trzeba budować koalicję państw"
Marek Ast ocenia, że niezbędna jest koalicja państw na rzecz złagodzenia restrykcji UE co do rejestracji nowych samochodów spalinowych Foto: DarSzach/ Shutterstock

- Liczę na pewien okres przejściowy dla mniej zasobnych państw UE, których nie stać na to, by w pierwszej fazie umożliwić powszechny dostęp do samochodów elektrycznych - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Marek Ast odnosząc się do unijnych planów co do aut spalinowych. - Trzeba budować koalicję państw, która te wymogi złagodzi - podkreślił.

- Każde z państw członkowskich ma inny punkt wyjścia, jeśli chodzi o realizację zielonego ładyu przyjętego przez UE - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Marek Ast oceniając zakaz rejestracji w UE nowych samochodów spalinowych po 2035 roku z wyłączeniem tych zasilanych paliwami neutralnymi pod względem CO2.

- Przyjęte zostały Zielony Ład i Fit For 55 i w tym momencie kolejne segmenty są realizowane - ocenił. Jak dodał, liczy na "pewien okres przejściowy, szczególnie dla mniej zasobnych państw UE i których nie stać na to, by w pierwszej fazie umożliwić powszechny dostęp do samochodów elektrycznych".

Koalicja na rzecz złagodzenia planów

Pytany, kto konkretnie zdecydował o zakazie rejestracji nowych samochodów spalinowych, gość "Trójkowego komentarza dnia" odparł, że "proces decyzyjny w UE jest daleki od transparentności". - Są podejmowane kierunkowe uchwały przez PE, są podejmowane decyzje w KE. Jeśli chodzi o politykę klimatyczną, przedstawiciele poszczególnych rządów też te decyzje podejmują - zaznaczył.

- Kierunkowa decyzja co do polityki klimatycznej UE została podjęta na Radzie Europejskiej, polski rząd nie wnosił sprzeciwu, ale wówczas nie było mowy o szczegółowych rozwiązaniach jak zakaz rejestracji aut spalinowych od 2035 roku - przyznał polityk.

- Trzeba budować koalicję państw, która te wymogi złagodzi - podkreślił Marek Ast.

Posłuchaj

8:34
Marek Ast o zakazie rejestracji aut spalinowych w UE: każde z państw członkowskich ma inny punkt wyjścia, jeśli chodzi o realizację zielonego ładu ("Trójkowy komentarz dnia")
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także: 

Szansa na rewizję restrykcji

We wtorek Rada UE w ramach pakietu Fit for 55 przyjęła przepisy, które określają m.in. cele: redukcji emisji CO2 o 100 proc., zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku. De facto oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku, za wyjątkiem zasilanych paliwami syntetycznymi tzw. e-paliwami.

W 2026 r. Komisja ma dokonać szczegółowej oceny postępów w osiąganiu celów 100 proc. redukcji emisji oraz ewentualnej potrzeby ich przeglądu.

Sprzeciw Polski wobec planów UE

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że przyjęty przez Unię Europejską zakaz sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku jest nie do przyjęcia dla jego rządu. "Zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli! Chcemy zielonej transformacji, która rozumie i wspiera kraje członkowskie, a nie niszczy ich gospodarki i budżety zwykłych obywateli" - napisał premier na Twitterze.

***

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzący: Maksymilian Maszenda
Gość: Marek Ast (PiS)
Data emisji: 30.03.2023
Godzina emisji: 18.10

Trójka, PAP/ mbl

Polecane