Grzegorz Puda: będziemy wnioskowali o rewizję unijnej dyrektywy ws. samochodów spalinowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorz Puda: będziemy wnioskowali o rewizję unijnej dyrektywy ws. samochodów spalinowych
Grzegorz PudaFoto: MFiPR/Twitter

- Podczas ostatniego głosowania pani minister Moskwa na polecenie premiera Morawieckiego głosowała przeciwko zakazowi rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że w 2026 roku Polska będzie wnioskowała o rewizję unijnej dyrektywy w sprawie zakazu rejestracji samochodów spalinowych. W Programie 3 Polskiego Radia polityk przypomniał, że nasz kraj sprzeciwia się zakazowi przegłosowanemu przez państwa Unii Europejskiej.

Grzegorz Puda podkreślał, że przyszłość aut spalinowych we Wspólnocie nie jest jeszcze przesądzona.

Rewizja rozporządzenia

- To nie jest tak, że nie ma odwrotu. Będziemy nadal apelować do Komisji Europejskiej i zwracać się z wnioskami, aby w 2026 roku, w momencie, kiedy planowana jest rewizja tego rozporządzenia, Komisja jednak przemyślała tę sprawę dogłębnie - powiedział gość radiowej Trójki.

- Jestem przekonany, że do tego czasu w UE zrozumieją absurd tej decyzji i co się z nią wiąże - dodał minister.

Przedwczoraj Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie zaostrzające normy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Nowe przepisy zakładają, że po 2035 roku w Unii nie będzie można rejestrować nowych aut spalinowych. Polska jako jedyny kraj Wspólnoty głosowała przeciwko temu rozporządzeniu. Od głosu w tej sprawie wstrzymały się Bułgaria, Rumunia i Włochy.


Posłuchaj

14:46
Grzegorz Puda: podczas ostatniego głosowania pani minister Moskwa na polecenie premiera głosowała przeciwko zakazowi rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Grzegorz Puda (minister funduszy i polityki regionalnej)
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 8.45

pg

Polecane