Bolesław Bierut wśród podręczników
15 września 1947 roku Bolesław Bierut wizytował Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych.
Foto: fot. Wikimedia Commons/MyName/lic.CC
Placówkę powołano w 1945 roku do przygotowywania i druku podręczników.
- Dzisiejsza wizyta pana prezydenta jest dowodem głębokiej uwagi, jaką najwyższe władze państwowe otaczają sprawy szkolnictwa w odrodzonej Polsce - relacjonował dziennikarz Polskiego Radia.
Dyrektor naczelny PZWS Stanisław Pazyra, w swoim przemówieniu podkreślił, łatwy do wyliczenia, sukces wydawnictwa. - Na nakład wybranego podręcznika, na jeden tylko sezon szkolny, zużyto 138 ton, to jest 9 wagonów papieru drukowego - powiedział.
Prezydent Bierut przyznał, że poprzez książki, odbywa się ogromna praca wychowawcza młodego pokolenia. - Poprzez podręcznik szkolny przygotowujemy nowych pracowników dla naszej ojczyzny, jest to praca, której wagę trudno określić tak po prostu - podkreślił.
Jako podziękowanie za wizytę Bolesław Bierut otrzymał od załogi pięć kompletów książek, które przekazał najbiedniejszym dzieciom odbudowywanej Warszawy.
W 1951 z PZWS wyodrębniły się Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego. W 1973 obie oficyny ponownie połączono tworząc Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Audycję przygotowali Wojciech Włodarczyk i Michał Nogaś.
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Tym żył świat" można słuchać od wtorku do piątku o godzinie 9.15. Zapraszamy.
(asz)