Architektura – piękna i... szkodliwa dla przyrody. Czy można to zmienić?
2023-03-24, 15:03 | aktualizacja 2023-03-24, 15:03
Architektura – trwała, użyteczna, piękna i… niezwykle szkodliwa. Przemysł budowlany i użytkowanie budynków odpowiadają za ponad jedną trzecią światowej emisji dwutlenku węgla, jednej z głównych przyczyn zmian klimatu.
Jak apelują znawcy, miasta i architektura w obecnej skali zaburzają naturalne cykle przyrody, emitują zanieczyszczenia i zawłaszczają kolejne przestrzenie. Rozwiązania tych problemów zostały przedstawione na wystawie "Antropocen" we Wrocławskim Muzeum Architektury.
– Jesteśmy w epoce, w której człowiek wywiera trwały wpływ na planetę. Skutki jego działań są widoczne w skali globu, ale też w warstwach geologicznych. Właśnie w tym kontekście mówimy o architekturze. Powstawanie budynków i ich utylizacja odpowiadają za jedną trzecią światowej produkcji dwutlenku węgla. To on jest główną przyczyną zmian klimatu. Co warto podkreślić, w dużych miastach, takich jak na przykład Warszawa, jest to aż 80 proc. produkcji CO2 – wyjaśniał w "Trójce przed południem" Kacper Kępiński, kurator wystawy z Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Antropocen
– Wystawa daje nam pole do pokazania wielu, pozytywnych działań. To głównie ich poszukujemy w ekspozycji. Oczywiście przedstawiamy też dane i to, do czego doprowadziliśmy. Pokazujemy, jakim kosztem odbywał się nasz rozwój w ostatnich latach. Nie chcemy jednak pozostawiać widzów z frustracją i poczuciem, że jest źle. Dysponujemy rozwiązaniami stosowanymi od lat w architekturze. Możemy je promować i pokazać, jak nie robić przyrodzie krzywdy. Na wystawie skupiamy się na szukaniu nowej nadziei dla architektury – podsumował.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Kacper Kępiński (kurator wystawy z Muzeum Architektury we Wrocławiu)
Data emisji: 24.03.2023
Godziny emisji: 10.29
zch