Czy cyberprzestrzeń jest dla nas zagrożeniem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy cyberprzestrzeń jest dla nas zagrożeniem?
Jak wpływają na nas cyfrowe rozrywki i czas spędzany w internecie?Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

W audycji Magdalena Drohomirecka i jej goście – prof. Andrzej Zybertowicz i Grzegorz Kucharczyk – dyskutowali o wpływie technologii na nasze życie. Czy pomaga nam ona być lepszymi ludźmi, czy wręcz odwrotnie?

Pretekstem do rozmowy w "Klubie Trójki" była wydana w tym roku przez prof. Zybertowicza książka "Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce". Porusza ona zagadnienia nowoczesnych technologii, które opanowują współczesny świat. 

Jaki cechy wzmacnia w nas przestrzeń wirtualna?

– Gdybyśmy spojrzeli na dzieje ludzkości jako na wysiłek ludzi, także tych najbardziej utalentowanych, żeby poprawiać nasze warunki życia i relacje międzyludzkie, gdybyśmy przyjęli, że pod pewnymi względami w dziejach ludzkości następował postęp, to moim zdaniem od czasu ostatniej fazy rewolucji cyfrowej – a dokładniej od rewolucji smartfonowej – następuje wielowymiarowa degradacja. Spójrzmy na postęp ludzkości pod takim kątem, że polega on na wzmacnianiu dobrych ludzkich cech: wrażliwości, chęci solidarności, a osłabianiu złych ludzkich cech: skrajnego egoizmu, skłonności do okrucieństwa. Mam wrażenie, że rewolucja cyfrowa tak przekształciła przestrzeń informacyjną, w której jesteśmy zanurzeni, że nasila nasze złe cechy, a osłabia dobre. Z tego punktu widzenia moim zdaniem saldo świata cyber jest ujemne – ocenia prof. prof. Andrzej Zybertowicz. 

Przeczytaj także:


Gość Magdaleny Drohomireckiej zwraca uwagę, że to właśnie dzięki rozwojowi internetowi i portali społecznościowych patologiczne zjawiska wydostały się z marginesu i zagościły w głównym nurcie kultury, czego jednym z dowodów jest popularność patostreamerów. 

Rozwój cyfrowy czy przemiany kulturowe?

Jak ocenia prof. Grzegorz Kucharczyk, cyberprzestrzeń mogłaby pełnić funkcję edukacyjną i pomóc nam w poznawaniu np. historii naszego kraju ostatnich lat. Niestety nie zawsze tak się dzieje. – Jeśli popatrzymy na kanały historyczne na YouTubie, to cieszą się one wielką popularnością. Ich jakość jest różna, mówiąc eufemistycznie, ale to pokazuje, że istotnie wielu ludzi, chce poznać historię, także w cyberprzestrzeni – zaznacza. 

Odnosząc się do kwestii treści patologicznych, gość Trójki wiąże je raczej z głębszymi przyczynami kulturowymi, niż z samym rozwojem cyfrowym. – Trzeba się zastanowić, co jest przyczyną, a co skutkiem – ocenia, nawiązując m.in. do rewolucji 1968 roku. 

Posłuchaj

49:12
Czy stajemy się lepsi dzięki rozwojowi cyfrowemu? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Goście: prof. Andrzej Zybertowicz (socjolog, społeczny doradca prezydenta, autor książki "Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pułapce"), prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 21.03.2023
Godzina emisji: 21.10

gs

Polecane