"Rapture". Album, który otworzył Anicie Baker drzwi do kariery

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rapture". Album, który otworzył Anicie Baker drzwi do kariery
Największym przebojem Anity Baker wciąż jest piosenka "Sweet Love"Foto: PAP/EPA

To był drugi studyjny album Anity Baker. "Rapture" ukazał się dokładnie 20 marca i okazał się przełomem w karierze piosenkarki, stając się jedną z najpopularniejszych płyt 1986 roku. "Rapture" zdobył dwie nagrody Grammy i sprzedał się w ponad 8 mln egzemplarzy na całym świecie. Natomiast promujący płytę singiel "Sweet Love" trafił na Top Ten Billboardu i do dziś jest najpopularniejszym przebojem Anity.

Anita Baker dziś należy do najbardziej znanych piosenkarek smoothjazzowych i rythmandbluesowych. Śpiewała od dzieciństwa, a jej wzorami była Elle Fitzgerald, Sarah Vaughan i Nancy Wilson. Po początkach z popularną w Detroit grupą Chapter 8, na przełomie lat 70. i 80. XX w. zaczęła solową karierę. Pierwszy album, "Songtress" (1982), przeszedł bez echa, ale kolejny, właśnie "Rapture" (1986), okazał się wielkim sukcesem, zapewniając Anicie Baker miejsce na muzycznym szczycie. Jej pozycję na światowym rynku wykonawców R&B potwierdziła kolejna płyta w dyskografii, "Giving You The Best That I Got" (1988), która również osiągnęła komercyjny sukces zgarniając trzy nagrody Grammy i sprzedając się w nakładzie 4,5 mln sztuk. 

Po sukcesach kolejnych albumów – "Compositions" (1990) i "Rythm of Love" (1994) – piosenkarka poświęciła się rodzinie i wychowaniu dwóch synów. Wróciła na muzyczne salony dopiero w 2004 roku płytą "My Everything". 65-letnia dziś Anita Baker nagrywa kolejne piosenki i płyty, koncertuje. Jednak jej największym hitem pozostaje "Sweet Love" z albumu "Rapture".

Anita Baker - Sweet Love (Actual Video)/YouTube LikeNew09


pr

Polecane