Piotr Cyrwus: zawsze szukałem, w życiu i w sztuce, wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piotr Cyrwus: zawsze szukałem, w życiu i w sztuce, wolności
Piotr CyrwusFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami.  Tym razem ich gościem jest Piotr Cyrwus.

Zawsze trzymałem się teatru

– Niestety, i stety, tak w moim życiu było, że kiedy moja pani profesor Ewa Lasek mówiła mi, że jak skończę Szkołę Teatralną, to nie będę wychodził z telewizji, to ja byłem oburzony, bo ja chciałem być tylko aktorem teatralnym i to tylko w Teatrze Starym – wspomina Piotr Cyrwus. – Na czwartym roku zmieniły mi się gusta i miasto, i chciałem być tylko w Warszawie. Ale nie znałem teatrów warszawskich i nie wiedziałem, w którym teatrze będę: trafiłem wtedy pierwszy raz do Teatru Polskiego – opowiada.

– I zawsze trzymałem się tej kariery teatralnej, chociaż ona była wyboista. A filmy i seriale zdarzały się od czasu do czasu – dodaje.

Wolność zadawania pytań

– Gdzieś zawsze szukałem, i w twórczości i w życiu, wolności. Nie wiem, czy do końca znalazłem, ale próbuję. Wolność w sztuce to możliwość dostrzegania piękna: mogę się wypowiadać swoją sztuką, mogę zadawać pytania. Im jestem bardziej wrażliwy, oczytany, ale też znam sztukę i znam ludzi, mogę zadawać interesujące pytania. I to jest moja wolność: nikt nie może mi zabronić zadawania pytań – aktor odpowiada na pytanie prowadzących o to, czym dla niego jest wolność. – Jestem szczęśliwy, kiedy przez sztukę ktoś stawia mi pytania i dla mnie znowu jest to nowy świat. Odkrywam nową sztukę, nowego reżysera, spotykam się z nowymi kolegami i to jest dla mnie ta wolność. Nigdy nie wiem, dokąd dojdziemy robiąc sztukę teatralną, film czy serial, jaki to będzie miało zasięg. Boję się tego i zawsze się z tego śmieję – tłumaczy z uśmiechem.

– Kiedy zaczynaliśmy w teatrze była jeszcze cenzura: zawsze baliśmy się, że przyjdą i coś tam wykreślą. A to, co się najgorsze stało w tej wolnej Polsce, to, żeśmy się sami ocenzurowali. Sami mówimy "A to nie dla ludzi, nie zrozumieją", "A może się nie uda…" – wskazuje.

#WAntrakcie czyli Piotr Cyrwus w Trójkowym studiu/Trójka Program 3 Polskiego Radia

Ponadto w audycji

  • słuchowisko Freda Apkego "Blizny" w Polskim Radiu oraz… trójkowy serial kryminalny "Ucho";
  • Wędrówki Malwiny i nie tylko: "Arka i Ego" – Teatr Dramatyczny;
  • Wędrówki Malwiny i nie tylko: "Znaczek miłości", czyli teatr w drodze Jakuba Przebindowskiego – teatr IMKA na dalekim Bemowie;
  • Co słychać? Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach;

***

Tytuł audycji: W antrakcie
Prowadzą: Malwina KiepielMagda Kuydowicz
Data emisji: 18.03.2023
Godziny emisji: 12.05

pr/ans

Polecane