"Papież" ponownie na "Scenie teatralnej Trójki"
2023-03-12, 23:03 | aktualizacja 2024-05-08, 11:05
Akcja autorskiego słuchowiska Tomasza Mana toczy się w Watykanie przed II Pielgrzymką Jana Pawła II do Polski. Reprezentant komunistycznej władzy próbuje wyperswadować Papieżowi powtórne (I Pielgrzymka – 1979) przybycie do ojczyzny.
Po premierze słuchowiska na "Scenie teatralnej Trójki" Jacek Cieślak pisał o sztuce Mana, będącej podstawą scenariusza dla Teatru Polskiego Radia oraz o samym słuchowisku: "W dialogu głównego bohatera i Polityka rozpoznajemy pokusy ludzi Kościoła oraz władzy doby demokracji (…) tekst sztuki obfituje w tematy, które były również powodem kontrowersji w debacie publicznej(…)".
Papież podkreśla wolę dialogu prostym "zapraszam". Stara się wysłuchać gościa i zrozumieć jak na spowiedzi. Częściej słucha niż mówi (…) w trzecim akcie słabnie impet ataku dyktatora – Papież przypomina, co jest istotą nauczania Chrystusa, a jest nią przecież miłość (…) o prawdziwej miłości można mówić tylko wtedy, gdy nie odbiera się nikomu wolności.” (Jacek Cieślak – "Nie ma miłości bez wolności”", "Teatr" 7-8 2020).
Tekst scenariusza słuchowiska jest znacznie krótszą wersją oryginalnego tekstu trzyaktowej sztuki. Adam Woronowicz, który zagrał Polityka, otrzymał za tę rolę Nagrodę na Festiwalu Dwa Teatry w 2021 roku.
W kontekście toczącej się właśnie dyskusji słuchowisko nabiera nowych znaczeń. Przed powtórką słuchowiska przedstawiliśmy rozmowę z dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie – Agatą Szutą.
Zapraszamy do wysłuchania, Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz
Posłuchaj
***
Tomasz Man miał 11 lat, kiedy Jan Paweł II przybył po raz pierwszy do Polski. Zapamiętał z tamtego czasu telewizyjną transmisję mszy, którą "nadawały" pootwierane na podwórko okna bloku. To uruchomiło jego wyobraźnię i pobudziło wrażliwość. Z czasem papież Polak stawał się dla niego coraz ważniejszy.
Trójka, proponując związanemu z nią dramatopisarzowi i reżyserowi napisanie słuchowiska na setne urodziny JPII, nie znała tamtego epizodu z jego życia. Wiadomo było, że Tomasz Man podejmował wcześniej trudne wyzwania, "przepisując" na przykład Stary Testament. Napisanie jednak sztuki o Mojżeszu czy Hiobie było, jak opowiada, zupełnie innym wyzwaniem. Papież przez wiele miesięcy stanowił dla reżysera temat nie do zrealizowania. W końcu pojawił się pewien pomysł, który jednak udało mu się zrealizować. Powstała sztuka o spotkaniu Jana Pawła II z polskim dyktatorem w 1981 roku. Tomasz Man wyobraził sobie rozmowę, jaką w Watykanie przeprowadzili, kiedy papież planował drugą pielgrzymkę do Polski. Więcej na temat zmagania się z powierzonym mu tematem sztuki opowie sam reżyser w krótkiej i – niestety – telefonicznej rozmowie poprzedzającej premierę.
Adam Woronowicz (foto: Krzysztof Sielicki)
Do współpracy zaprosił twórców, których zna od lat i którym mógł w pełni zaufać. Dodatkową trudność stanowiły okoliczności, w jakich powstawało słuchowisko – bez możliwości spotkania się wszystkich w studiu. W efekcie aktorzy, oddzieleni szybą, nagrywali tekst sztuki w Teatrze Polskiego Radia, kompozytor pracował w studiu we Wrocławiu, a Tomasz Man reżyserował ze swojego mieszkania. I tak podczas trwania kwarantanny nagrana została pierwsza w Teatrze PR premiera.
Zdzisław Wardejn (foto: Krzysztof Sielicki)
Jak słuchowisko będzie przyjęte, jak zabrzmi po całodziennych obchodach setnych urodzin Santo JPII – przekonamy się. Zapraszamy!
Tomasz Man – "Papież":
Reżyseria: Tomasz Man
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Muzyka i montaż: Marek Otwinowski
Obsada
Zdzisław Wardejn – Papież
Adam Woronowicz – Polityk
Angelo Romagnoli – Sekretarz
Bella Zellent – Zakonnica
Czas trwania: 44’13”
bm/zch/gs