Medialna rzetelność w ukazywaniu słów i czynów Jana Pawła II

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Medialna rzetelność w ukazywaniu słów i czynów Jana Pawła II
Popiersie papieża Jana Pawła II Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego pt. "Franciszkańska 3". Oświadczenie w sprawie zarzutów stawianych Karolowi Wojtyle wydał Episkopat Polski, a Sejm przyjął uchwałę potępiającą medialną nagonkę na Jana Pawła II. Najnowszym doniesieniom i komentom w "Klubie Trójki" przyjrzał się Bartłomiej Graczak i jego goście. 

"Autorzy dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła" – napisał w oświadczeniu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II, najwybitniejszy Polak w historii" – głosi uchwała przyjęta przez Sejm RP. 

W audycji rozmawialiśmy o rzetelności w ukazywaniu słów i czynów papieża Jana Pawła II w kontekście reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" orz książki Ekke Overbeeka, "Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział".

Najczęściej czytane

Rozgorzała dyskusja społeczna 

– Dyskusja trwa i zaskakująco jest bardzo zagorzała. Jan Paweł II jest przecież dla współczesnej młodzieży jedynie postacią historyczną. Trudno jest edukować młodzież w jego kontekście. Warto jednak zaznaczyć, że czy tego chcemy, czy nie, Jan Paweł II jest silnie włączony w naszą tożsamość – powiedziała w audycji doktor Dominika Żukowska-Gardzińska, teolog kultury, wykładowca UKSW.

– W jednym czasie kilka mediów uderza w jedną osobę, Jana Pawła II, jednego z największych autorytetów w historii Polski. Moim zdaniem pewne materiały powstały ze z góry założoną tezą i opierały się na niezweryfikowanych źródłach lub źródłach stronniczych – podkreślił Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta.

– Rozmaite patologie w kościele nie powinny być tematem tabu i stawać się przedmiotem dyskusji, odkrywanym i piętnowanym. Zawsze jest jednak pytanie o intencje przyświecające osobom, które zajmują się śledztwem. To kluczowa sprawa, na którą wszyscy tutaj zwracamy uwagę. Kampania, ton pokazywania wydarzeń są niemniej istotne. Podobnie jak zastrzegania historyków, którzy zgłosili przecież poważne uwagi dotyczące kwestii warsztatowych – podsumował Filip Memches, publicysta.

Posłuchaj

48:40
Medialna rzetelność w ukazywaniu słów i czynów Jana Pawła II (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: dr Dominika Żukowska-Gardzińska (teolog kultury, wykładowca UKSW), Grzegorz Górny (dziennikarz i publicysta), i Filip Memches (publicysta)
Data emisji: 09.03.2023
Godzina emisji: 21.10

IAR/kc/zch


Polecane